banner15

Rusya'dan IŞİD'e karşı Afganistan'a destek

Rus Senato başkanının IŞİD'e karşı Afganistan'a yardım edeceği yönündeki açıklama Taliban'a da destek olunacağı şeklinde yorumlandı

Rusya'dan IŞİD'e karşı Afganistan'a destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federasyonu Senatosu Başkanı Valentina Matviyenko, ülkesinin Afganistan’a IŞİD’e karşı her türlü yardımı yapacağını açıkladı. Matviyenko’nun bu açıklaması Rus medyasında IŞİD’e karşı savaşan Taliban’a da destek verileceği şeklinde yorumlandı.

Valentina Matviyenko Afganistan Ulusal Meclisi üst kanadı başkanı Fazl Hadi Muslimyar’ı kabul etti. Görüşmede Matvienko Rusya’nın Afgan ordusuna hiçbir karşılık beklemeden silah ve mühimmat yardımı vermeye devam edeceğini bildirdi. Rus siyasetçi, Afgan hükümetinin ülke silahlı kuvvetlerini modernize etme planından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Matviyenko, Moskova yönetiminin Afganistan'da artan IŞİD etkisinden, özellikle de bu grubun Taliban mensuplarını saflarına çekmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Daha önce, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum Moskova hükümetinden askeri yardım olarak silah, uçak ve helikopterler istemişti. Dostum Rusya ziyareti sırasında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Çeçen lider Ramzan Kadirov ile bir araya gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35