Rusya'dan IŞİD'le mücadelede 'islamofobik' adımlar

IŞİD Rusya'nın da gündeminde. IŞİD'e dikkat çekmek için basın toplantısı düzenleyen STK temsilcileri ve bazı akademisyenler, IŞİD'e katılımların artmasını tesettüre ve Kur'an eğitimine bağladı

Rusya'dan IŞİD'le mücadelede 'islamofobik' adımlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da son dönemlerde IŞİD’e katılım konusunda ciddi artış yaşandığı ileri sürülüyor. Konuyla ilgili düzenlenen bir basın toplantısında STK temsilcileri ve akademisyenlerin bazı İslamofobik ifadeleri ise dikkat çekti.

Rusya’da faaliyet gösteren bazı STK’ların temsilcileri tarafından düzenlenen basın toplantısında Rusya Barışı Vakfı başkan yardımcısı Elena Sutormina, 2 bin civarında Rus vatandaşının örgüte katıldıklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Genellikle İslam'ı sonradan seçenlerin IŞİD’e katıldığını gözlemlediklerini aktaran Sutormina, bu kişilerin Arapça öğrenip Kur’an okumaya başladıktan sonra potansiyel IŞİD üyesi haline geldiklerini öne sürdü.

Sutormina, Rusya’da Müslüman kadınların başörtüsü konusunda diğer İslam ülkelerine göre daha serbest olduklarını savunarak ülkede son yıllarda tesettüre artan ilgiyi de IŞİD’e bağladı. STK temsilcisi, IŞİD’le mücadelede tesettürlü kadınlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Moskova Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yuri Zinçenko ise konuyla ilgili “Son bir kaç yılda sosyalleşme süreci, çok farklı boyutları ile almamız gereken bir konuma geldi. Eskiden evde, okulda ya da sokakta yüz yüze iletişime giren çocuklar şimdi internet ile birlikte bunu dünya çapına taşıdı. İnternet çok büyük bir alan ve saf zihinleri manipüle etmek isteyen birçok kişi barındırıyor. Çocuğu kontrol etmek oldukça zor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Rusya Müslümanlar Birliği Başkan Yardımcısı Elbir Krganov ise konuya dair “İnsanların birbirlerine güvenmediği, bireyler arası iletişimin zayıf olduğu bir toplumuz ve IŞİD gibi örgütler bunu çok iyi kullanıyor. Hayatında bir şeyleri iyi gitmeyen insanları bulup ona nasıl yaklaşacaklarının yollarını çok iyi biliyorlar” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39