banner39

Rusya'dan, Japonya'ya füze hamlesi

Rusya, Japonya ile aidiyet sorunu yaşadığı Kuril Adaları'na füze sistemlerini yerleştirecek

Asya 25.03.2016, 16:52 25.03.2016, 17:13
Rusya'dan, Japonya'ya füze hamlesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Kuril Adaları’nda bulunan Rus askeri güçleri yeniden silahlandırmayı planlıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Arktika ve Kuril bölgelerindeki askeri altyapının gelişmesine önem verileceğini bildirdi. Bunun yanı sıra Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi komuta yeri rekonstrüksiyonunun de yapılacağı belirtildi.

Kuril Adaları’ndaki askeri birlikleri yeniden silahlandırma işlemlerinin devam ettiğini kaydeden Şoygu, “Bu yıl içinde oraya ‘Bal’ ve ‘Bastion’ gemisavar füze sistemleri ve ‘Eleron-3’ yeni nesil insansız hava araçları yerleştirilecek” diye konuştu.

Kuril Adaları, Rusya Federasyonu'na bağlı, 1300 kilometre boyunca uzanan, Büyük Okyanus ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran 56 adadan oluşuyor.

Daha önce Amerikan The New York Times gazetesi, Rusya'nın kutup bölgesine yönelik askeri faaliyetleri ve buralardaki hareketliliğin dikkat çekici bir noktaya geldiğini yazdı. Uluslararası arenada etkisini arttırmak için Rusya’nın Arktika’da askeri üslerini çoğaltmaya, mevcut olanları ise genişletmeye başladığını yazan The New York Times, Rusya Federasyonu’nun artmaya devam eden askeri bütçesine dikkat çekti.

JAPONYA İLE RUSYA ARASINDAKİ ADA SORUNU 

Japonca’da Kuzey Toprakları ve Rusça’da Güney Kuriller olarak adlandırılan Kuril takım adaları Iturup, Kunashiri, Shikotan ve Habomai adalarından oluşmaktadır. Bu adalar zinciri Pasifik okyanusunda bulunmaktadır. Kuril adaları, Japonya adası olan Hokkaido’dan kuzeye doğru bir zincir gibi çıkarak Rusya’nın Kamchatka Yarımadası’nın güneyine ulaşmaktadır. Adaların etrafında zengin balık türleri bulunmaktadır ve bu adalar bölgenin balıkçılık ekonomisi açısından önemli bir yerdedir. Aynı zamanda adaların açıklarında petrol ve gaz rezervleri olduğu düşünülmektedir.

2005 yılında Avrupa Parlamentosu da Çin, Tayvan ve Uzak Doğu ile ilişkiler hakkında aldığı kararın 15. maddesinde Rusya tarafından işgal edilmiş olan Kuzey Toprakları’nın (Güney Kuril Adaları) Japonya’ya geri verilmesi çağrısını yapmıştı.

AİDİYET SORUNU ASKIDA

Rusya ve Japonya, Kamçatka Yarımadası yakınlarında bulunan Kuril Adaları'nın aidiyeti konusundaki anlaşmazlık nedeniyle 2. Dünya Savaşı’nın ardından resmi bir barış anlaşması imzalamadı. Putin ve Abe, 2013 yılında gerçekleştirdikleri ikili görüşmede barış anlaşması imzalanması için müzakere sürecini başlatma kararı aldı, ancak 2014’te başlatılan müzakereler kısa süre sonra Ukrayna krizi nedeniyle askıya alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?