banner15

Rusya'dan Kırım Tatar TV çalışanlarına baskın

2014 yılından beri Rusya'nın haksız ilhakı ile baskı altında yaşayan Kırım'da, Rus polisleri bu sabah Kırım Tatar Televizyonu çalışanlarının evlerine baskın yaparak arama yaptı

Rusya'dan Kırım Tatar TV çalışanlarına baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus polisi bu sabah erken saatlerde Kırım'daki Kırım Tatar televizyonu ofisine baskın düzenledi.

ATR kanal müdür yardımcısı Lilia Budzhurova güvenlik servisi FSB'den 20 silahlı adamın yerel saat 5.30'da evine baskın yaptıklarını bilgisayar, yazılı belge ve cep telefonuna el koyduklarını açıkladı.

Polisin ayrıca diğer gazetecilerin ve yakınlarının evlerinede baskın düzenleyerek arama yaptıklarını söyledi.

FSB’nin ATR televizyonu baskınına yaklaşık 40 kadar maskeli, kamuflajı ve silahlı özel kuvvetlerinin yanı sıra çok sayıda sivil ekipler katıldı. ATR ofisin giriş ve çıkışlarını kapatan kolluk kuvvetlerinin kanaldaki aramaları devam ediyor. ATR kanalının kısıtlı şekilde yayınına izni verildi.

Basıldıkları anda ATR Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Elzara İslamova'nın kendi kanalına açıklama yapmasına da engel olundu. Maskeli istihbaratçılar kolluk kuvvetleri kameranın önüne geçerek Elzara İslamova’yı konuşturmadı. Elzara İslamova, "Açıklama yapmak benim yasal hakkım" şeklinde direnmesine rağmen konuşturulmadı.

Özel birliklerin kendisini fark etmeden önce yaptığı açıklamada İslamova; “26 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’nın Kırım’ı ele geçirmesine karşı çıkmak için Kırım Tatarlarının düzenlediği mitingin görüntüleri nedeniyle yapılıyor. Biz istenilen tüm bilgileri gönüllü olarak teslim etmeye hazır olmamıza rağmen ATR server'ımıza da el koymak istiyorlar.” dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic ise Kırım Tatar televizyonu ATR’nin basılmasını kınadı. Özgür ve bağımsız medyanın çalışmalarına engel olunmasına karşı çıkan Dunja Mijatovic, Simferopol merkezli ATR televizyonunun Kırım Tatarları’ndan bilgi alınması hususunda çok önemli olduğunu belirtti.

Kırım, 2014 Mart ayında Rusya tarafından ilhak edildiğinden beri baskı altında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 17:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35