banner15

Rusya'dan Moldova'ya AB yaptırımları geliyor

Rusya, AB ile yakınlaşan Moldova'ya ülkedeki Moldovalıların sınırdışı edilmesi başta olmak üzere bir dizi yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Rusya'dan Moldova'ya AB yaptırımları geliyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Rusya’nın, ülkede çalışan Moldova vatandaşlarını sınırdışı edebileceği belirtiliyor.

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’da Svetlana Gamova imzasıyla yayınlanan haberde Moldova’nın AB ile yakınlaşma anlaşması imzalamasından sonra Rusya’nın bazı yatırımları gündeme getireceği belirtiliyor.

İlk olarak Rusya’da çalışan Moldova vatandaşlarının ülkeden sınır dışı edilmeye başlanacağı ifade ediliyor. Moldova Sosyal Demokrat Partisi lideri Viktor Şyolin de Kremlin sarayındaki yakın arkadaşlarına dayanarak bu konuda iktidar temsilcilerini uyardı. Şyolin, Rusya emniyet birimleri tarafından tespit edilen 267 bin Moldovalının ülkeye geri gelebileceğini öne sürdü. Geride kalanların ise Rusya ve Moldova vatandaşlığı arasında tercih yapmak zorunda kalacağı öne sürülüyor.

Bu arada Moldova hükümetini uyarmak maksadıyla Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, Kişiyov’u ziyaret etti ve ülkenin başbakan Yuri Lenke ile biraraya geldi. Görüşme sonrasında açıklama yapan Lenke batı ile yakınlaşmanın Rusya ile ilişkilere zarar vermeyeceğine dair tespitte bulunmasına rağmen Karasin, Kremlin sarayının endişelerini Moldova kamuoyu ile paylaştı.

Anlaşma sonrasında Moldova vatandaşlarının Rusya’dan çıkarılmasının yanı sıra Moldova mallarına yeni vergilerin uygulanacağı ve ticari malların ülkeye girişine sınırlamalar getirileceği ifade edildi.

Moldova, AB ile 27 Haziran’da anlaşma imzalayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48