Rusya'dan Obama'ya Bush benzetmesi

Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı, Obama’yı Irak’a operasyon gerçekleştiren Bush’a benzetti

Rusya'dan Obama'ya Bush benzetmesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’de kimyasal silah kullanımının ardından askeri müdahale alternatiflerini değerlendirmeye başlayan ABD Başkanı Barack Obama yönetimine Moskova’dan tepki geldi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Obama’yı Irak’a operasyon gerçekleştiren ABD eski başkanı George W Bush’a benzetti.

Obama’nın Suriye’de kaçınılmaz bir şekilde askeri müdahaleye doğru ilerlediğini kaydeden Puşkov, "Bu durum eski başkan Bush’un Irak’a müdahalesini hatırlatıyor. Bu savaş Irak’ta olduğu gibi yasal zemini olmayacak. Obama da Bush’un klonlanmış hali olacak…" dedi.

Puşkov’un tepkisinin, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in, Suriye’de askeri müdahale dahil çeşitli alternatifler konusunda çalıştıklarını açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran El Zubi ise yaptığı değerlendirmede ABD öncülüğünde gerçekleşecek herhangi bir askeri müdahalenin ciddi sonuçları olacağını, ateş topunun tüm Ortadoğu’yu yakacağını iddia etti.

RUSYA DA AKDENİZ’DE ASKERİ VARLIĞINI ARTIRABİLİR

Rusya Jeopolitik Problemler Akademisi Başkanı Leonid İvaşov ise, ABD’nin Akdeniz’de askeri varlığını artırmasının ardından, Rusya’nın da benzer yönde bir adım atacağını söyledi.

Suriye’nin içişlerine müdahale edilmemesi konusunda Moskova’nın daha aktif olması gerektiğini savunan İvaşov, Suriye’ye teslim edilen savunma sistemlerinin dış askeri müdahale alternatifini zorlaştırdığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 16:40
banner53
YORUM EKLE

banner39