banner15

Rusya'dan Özbeklere vize teklifi

Rus senatör: Rusya, Özbekistan ve Tacikistan’a vize uygulasın

Rusya'dan Özbeklere vize teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Senatosunun bazı üyeleri Özbekistan ve Tacikistan vatandaşları da dahil olmak üzere Bağımsız Devletler topluluğu (BDT) ülkelerinden bazılarına vize uygulanmasını talep etti.

RIA Novosti haber ajansına konuşan Senato Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Yevgeni Serebrennikov, vize uygulanmasının geçen günlerde Moskova'da bir mezarlıkta yaşanan kavga olayından sonra artık kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Rus Senatör Yevgeni Serebrennikov, "Göç mevzuatını yeniden değerlendirme vaktı gelmiştir. Biz yasaları genellikle demokratik ülkelerin deneyimlerine göre hazırlıyoruz. Ancak bazı durumlar bunun yanlış olduğunu göstermektedir. Milli güvenliğin daha önemli olduğunu görmekteyiz" dedi.

Rusya İçişleri Bakanlığının haberine göre, 14 Mayıs'ta Moskova'da bir mezarlıkta yaşanan büyük kavgada Tacikistan’ın üç vatandaşı öldürüldü ve 23'ü yaralandı. Yaralananlar arasında Özbek vatandaşlarının olduğu da iddia edildi.

Mezarlıkta çıkan kavgaya Orta Asya ve Kafkasya asıllı yaklaşık 200 kişi katıldı ve kavganın ardından 50 kişi olay yerinde tutuklandı.

RIA Novosti haber ajansı kavganın Dağıstan ve Çeçenistan asıllı kişilerin mezarlıkta çalışan Özbekistan ve Tacikistan vatandaşlarına saldırısıyla başladığını bildirdi. İddialara göre kavgaya sebep olan konu ise Kafkasyalıların Orta Asyalılardan haraç talep etmesiydi.

Yevgeni Serebrennikov Orta Asya ülkelerine vize rejimini talep eden ilk Rus siyasetçi degil. Ancak analistler, Rusya'nın eski Sovyetler Birliğine üye cumhuriyetlerinin vatandaşlarına vize uygulamak için maddi ve fiziki imkanlara sahip olmadığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48