Rusya'dan ŞİÖ'ye komisyon teklifi

Rusya, ŞİÖ içerisinde askeri danışmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasını teklif etti

Rusya'dan ŞİÖ'ye komisyon teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)’ne örgüt içerisinde askeri danışmanları birimi oluşturmasını teklif ettiği bildirildi. Rus hükümetine göre ŞİÖ savunma bakanları toplantısında açıklanan bu adım örgütün işlevlerini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olacak.

Hindistan ve Pakistan’ın tam üye olması beklenen ŞİÖ zirve toplantısı 09-10 Temmuz tarihlerinde Ufa şehrinde yapılacak.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya göre yeni oluşturulacak ŞİÖ devletleri ulusal askeri danışmanları birimi bölgede güvenliği artırmak için yeni fikirler ortaya koyabilir. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov’a göre ise bu girişiminin uygulanması ŞİÖ içerisinde güvenliğe yönelik zorluklara ve tehditlere karşı daha hızlı tedbirlerin alınmasını sağlayacak. Ancak Anatoly Antonov bu teklifin daha detaylı ele alınması için ŞİÖ üyesi ülkelerin savunma bakanlıkları bölüm başkanlarından oluşan bir çalışma grubu oluşturma teklifinin örgüte üye devlet yetkililerine gönderileceğini kaydetti.

Rus yetkililer ŞİÖ’nün ana görevinin terörizm ve bölücülüğe karşı mücadele olduğunu devamlı olarak gündeme taşıyor. Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı konu ile ilgili "Son yıllarda ‘renkli devrimler’ salgını Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı vurdu. Dış müdahale Libya’nı tamamen devlet olmaktan çıkardı. Yemen ise bölgede yeni sıcak nokta haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 13:36
banner53
YORUM EKLE

banner39