banner15

Rusya'dan Ukrayna'ya yaptırım tehdidi

Rusya, Ukrayna'dan alınacak ürünlere yüksek vergi tehdidinde bulundu fakat uzmanlar Kazakistan ve Belarus'un da bu kararı desteklemesi gerektiğini savunuyor

Rusya'dan Ukrayna'ya yaptırım tehdidi

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Şuvalov, Ukrayna’nın AB ile anlaşmaya varması durumunda bu ülkenin mallarına uygulanan vergileri arttıracaklarını söyledi.

Soçi’de düzenlenen Avrasya Ekonomi Konseyi toplantısında konuşan Şuvalov, Ukrayna’ya bu ülkeden gelen ürünlere yüksek vergi koymak suretiyle yaptırım uygulayabileceklerini söyledi. Uzmanlar ise böyle bir kararın alınması için Belarus ve Kazakistan gibi Gümrük Birliği üye ülkelerinin de onayının gerekli olduğunu savunuyor.

Konseyin toplantısı yapılmadan önce üye ülkelerin Ukrayna aleyhinde ortak yaptırım kararı alınabileceğine dair iddialar gündeme taşınmıştı. Ancak Belarus ve Kazakistan’ın bu konuda Rusya ile ortak görüşte olmadığı ve yaptırım kararına karşı olduğu ifade edilmişti.

Mevcut düzenlemeye göre Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında sınırlar kaldırılmış durumda ve her üç ülkeye giriş yapan mallar serbest bir şekilde diğerine de geçebiliyor. Dolayısıyla Rusya’nın tek başına yaptırım kararı alması yeterli olmuyor.

Bu arada Kremlin sarayı tarafından yapılan sert açıklamalara rağmen Kiev yönetiminin batı ülkeleri ile yakınlaşma sürecini durdurmayı ve geri adım atmayı düşünmediği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48