banner15

Rusya'nın İslami yayınevi müdürü tutuklandı

Rus polisi Rusya'nın en büyük İslami yayınevinin müdürünü tutukladı, yen bir dalga bekleniyor

Rusya'nın İslami yayınevi müdürü tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus güvenlik güçleri geçen Cumartesi günü sabahı, son 5 yıldır Rusya'da dini kitap basımı ve dağıtımı konusunda zirveye çıkan 'Sad' yayın evi Genel Müdürü Aydar Habibullin (Habibullah'ı) tutukladı.

Tutuklama gerekçesi ise çok sıradan ve bilinen bir yöntemle gerçekleştirdi. Güvenlik birimleri tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; 'Evinde el bombası bulundu' denildi. Pad Moskova olarak isimlendirilen Moskova'nın kenar kasabalarından Balaşıha'da eşinin üzerine kayıtlı evde yapılan aramada el bombası bulunduğu iddia edildi. Sad yayın evi 2005 yılında kurulmuş ve dini kitap konusunda büyük bir eksiklik yaşayan 20 milyondan fazla Rusya Müslümanlarının ihtiyacını karşılamaya başlamıştı.

Yayın evinin adı Kuran'ı Kerim'deki 'Sad' suresinden alınmıştı. Aynı kelime Ruşça'da ise bahçe anlamına geliyor. Aslen askeri doktor olan Aydar Habibullin, Azeriler ile Ermeniler arasında yaşanan kriz ve çatışma döneminde Ermenilere yardım eden Rus ordusunda tegmen olarak görev yaptı. Birinci Çeçen savaşında da yine Rus ordusunda yarbay doktor rütbesiyle görev yapmıştı. Aydar Habibullin Rus ordusunda savaş bölgelerindeki üstün hizmetinden dolayı 37 yaşında albay rütbesine yükselmiş ve ardından 39 yaşında emekli olmuştu. Bu iki savaşta yaşadıkları bazı olaylar sebebiyle hidayete eren

Başkurt Aydar Habibullin, 2000'li yılların başından itibaren İslami ders veren dernek ve kurslara katılmaya başlamış, ardından Rus eşi de Müslüman olmuştu. Türkiye'ye de sıklıkla gelen Türk dostu Aydar Habibullin, son yıllarda doğduğu ve tabi olduğu vatanı Başkurdistan ile de yakından ilgilenerek, başkent Ufa'da da bir dernek kurmaya muvaffak olmuş ve böylece davet çemberini ata yurduna kadar taşımıştı. Türk okullarındaki öğretmenlerin tamamına yakınını sınır dışı eden Rusya yönetimi, son dönemde Tatar ve Başkurtlara da baskılar yapmaya başladı. Yıllarca ülkesine hizmet vermiş olan Albay Doktor Aydar Habibullin'in tutuklanması, Rusya'daki İslami hareketlerin yeni bir baskı dalgası altına girmeye başlayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 14:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Can
Can - 10 yıl Önce

Adamlar islamdan korkuyorlar.Allah onların kalplerine korku koymuş bikere.

banner39

banner50

banner47

banner48