Rusya'nın OPEC'e 'üretimi azaltın' çağrısı

Rusya Enerji Bakanı Novak: OPEC toplantısında petrol üreten her ülkenin üretimi yüzde 5 oranında azaltması gündeme getirilebilir

Rusya'nın OPEC'e 'üretimi azaltın' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Şubat ayında düzenlenmesi planlanan Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) toplantısında petrol üreten her ülkenin üretimi yüzde5 oranında azaltması konusunun gündeme getirilebileceğini, fakat bunun için ortak bir karar alınması gerektiğini bildirdi.

Gazetecilerin "Suudi Arabistan Rusya'ya petrol üretimini yüzde 5 oranında azaltmayı teklif etti mi?" sorusuna Enerji Bakanı şu şekilde yanıt verdi:
"Önceki toplantılarımızda bu konuyu görüştüğümüzde sadece Rusya'dan değil petrol üreten ve ihraç eden tüm ülkelerden bahsedildi. Yaklaşık olarak bu değerler görüşüldü, her ülkenin üretimi %5 oranında azaltması görüşüldü.
İşin aslı, bu o kadar basit değil, kısıtlamayı kontrol etme konusunda birçok sorun var. Bu yüzden bu sorunlar üzerinde çalışmaya
başlamak için ilk olarak ortak karar almamız gerek. Bu yüzden bu hakkında konuşmak için erken."

Novak, bu konunun Şubat ayında düzenlenmesi planlanan OPEC toplantısında masaya yatırılacağını belirtti ve birkez daha bu konu hakkında konuşmak için erken olduğunun altını çizdi. Gazetecilerin Rusya'nın teknik olarak üretimi nasıl kısıtlayacağı sorusu üzerine, Novak ilk olarak OPEC'e dahil olan ve dahil olmayan ülkelerin bu adımı atmaya hazır olup olmadıklarını dikkate almak gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 17:38
banner53
YORUM EKLE

banner39