banner39

Rusya'nın Sembolü yarışmasında sonuç tatlıya bağlandı

Rusya'da yapılan sembol yarışmasında en fazla oy alan Çeçenistan Camii ve Kremlin Sarayı birinci ilan edildi, yarışma diğer eserler arasında devam edecek

Asya 10.09.2013, 14:23 10.09.2013, 14:26
Rusya'nın Sembolü yarışmasında sonuç tatlıya bağlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus devlet televizyonu Rossiya-1 ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başkanlığını yaptığı Rusya Coğrafyacılar Derneği'nin birlikte düzenlediği Rusya'nın ilk 10 eseri yarışmasını Çeçenistan'ın Kalbi Camii ve Kolomenski Kremlin'i kazandı.

Yarışmanın organizatörleri, her iki eserin gerekenden daha fazla oy topladığı için süresinden önce yarışmayı birlikte lider olarak kazandığı açıkladı. Yarışmada yer alan diğer 8 eserin mücadeleye devam edeceği belirtildi.

Çeçenistan'ın Kalbi Camisi, Ağustos ayı sonlarında sıralamadaki liderliğini Moskova'ya yakın Kolomenski Kremlin'i kaptırması üzerine Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, ilgili Rus cep telefonu operatörlerini suçlamıştı. Yarışmada Kolomenski Kremlin 38,6 milyon oy, Çeçenistan'ın Kalbi Camisi ise 38,2 milyon oy aldı. Kendine ait instagram hesabından sonucu değerlendiren Kadirov, "Çok olumlu bir değerlendirme oldu. Sonucun adil olduğuna inanıyoruz." dedi.

Yarışmayı kazanan 10 eserin minyatürü Moskova çevre bölgesinde Rusya Parkı'nda inşa edilecek ve ayrıca söz konusu tablo Rusya'nın sembolik reklamını oluşturacak. http://10russia.ru/ portalına girilerek oy verilebiliyor. Sıralamada Bogoridski Müzesi, Mamayev Tepesi, Baykal Gölü ve diğer eserler ilk 10'da yer alıyor.

Çeçenistan'ın Kalbi Camiisi, 2008 yılında merhum Çeçen Cumhurbaşkanı Ahmet Kadirov'un anısına inşa edilmişti. Camii Rusya'nın en güzel dini eserlerinden biri sayılmakta. Osmanlı stilinde inşa edilen camide Çeçenistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın merkezi ofisi, Rusya İslam Üniversitesi, İslam Kütüphanesi, öğrenci yurdu ve otel bulunuyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?