banner39

Rusya'ya vizesiz geçiş yakında

Türkiye ve Rusya arasında vizesiz rejime geçişin önündeki en büyük engel olarak görülen Geri Kabul Anlaşması imzalandı

Asya 18.01.2011, 15:41 18.01.2011, 15:47
Rusya'ya vizesiz geçiş yakında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ve Rusya arasında vizesiz rejime geçişin önündeki en büyük engel olarak görülen Geri Kabul Anlaşması, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen törenle imzalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Moskova'da hem Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev hem de Başbakan Vladimir Putin ile görüşmesinde üzerinde anlaşmaya vardığı vizesiz rejime geçişin önündeki son engel olarak görülen ve yasa dışı göçle mücadelede önem taşıyan Geri Kabul Anlaşması'na, Türk tarafından Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Şakir Fakılı, Rus tarafından da Federal Göçmen Servisi Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Smorodin imza attı.

Rusya Federal Göç Servisi'nin protokol binasındaki imza töreninden önce konuşan Smorodin, "Bugün imzalayacağımız belgenin ilişkilerimizi hem ikili hem de uluslararası alanda daha da güçlendireceğine düşünüyoruz" dedi.

Smorodin, bugün imzalanan belgeler ve daha önce yapılan çalışmalar sonucunda herhangi bir sorunun ortaya çıkacağını sanmadığını belirterek, "Eğer sorunlar çıkarsa bile bunu işbirliğiyle olumlu şekilde çözeceğimize inanıyorum" ifadesini kullandı.

Büyükelçi Fakılı da yaptığı konuşmada, hem konsolosluk görüşmeleri yapmak hem de Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamak için Moskova'da bulunduklarını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu  arasında her zaman, özellikle son 20 yılda önemli bir dostluk işbirliği ve ilişkisi ortaya çıkmıştır. Özellikle insani ilişkiler bu yoğun işbirliği döneminde ön plana çıkmıştır" dedi.

Türkiye ve Rusya arasında önemli bir insani ziyaret trafiği bulunduğuna dikkat çeken Fakılı, "Biliyorsunuz iki ülke arasında vize muafiyetini öngören bir anlaşma imzalanmıştı. Şimdi iki ülke arasında Geri Kabul Anlaşması imzalanıyor. Bu iki anlaşmanın da onay sürecinin en kısa sürede tamamlanarak iki ülke arasındaki serbest, vizesiz gidiş gelişlerin en kısa sürede başlamasını ümit ediyorum. İki ülke arasındaki yakın işbirliğinin, anlaşmaları uygulamada çıkabilecek sorunlara kısa sürede çözüm bulunmasını sağlayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Büyükelçi Fakılı ile Smorodin konuşmaların ardından Geri Kabul Anlaşması'na imza attılar.
İmza töreninin ardından anlaşmayı kutlamak için konuklara şampanya ve meyve ikram edildi. Smorodin, ikram edilen meyveyi Büyükelçi Fakılı'ya göstererek, "Türk" dedi.

Büyükelçi Fakılı törenin ardından Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, anlaşmanın imzalanmasının ardından kısa bir onay sürecinin bulunduğunu belirterek, "Türk ve Rus makamları hem Geri Kabul Anlaşması'nın hem de vize anlaşmasının onaylandığını karşılıklı olarak birbirlerine duyuracaklar" dedi.
Anlaşmaların onaylandıktan 30 gün sonra yürürlüğe gireceğini ifade eden Fakılı, "Biz süreci mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için elimizden geleni yapacağız. Rusya tarafının da kısa sürede onaylamasını bekliyoruz" diye konuştu.

Vize muafiyetinin iki ülke arasında gidiş-gelişleri kolaylaştıracağını söyleyen Büyükelçi Fakılı, Ruslardan artık vize parası alınmamasından dolayı ortaya çıkacak maddi kaybın, vizelerin kalkması nedeniyle aratacak turist sayısı sayesinde fazlasıyla giderileceğine inandıklarını kaydetti.

Sözkonusu anlaşmanın imzalanmasıyla, iki ülke arasında, Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in geçen yılın mayıs ayında Ankara'ya yaptığı ziyarette imzalanan "Vize Muafiyeti Anlaşması"nın yürürlüğe girmesi için en önemli adım atılmış oldu.

Geri Kabul Anlaşması, imza atan ülkelerin, kendi topraklarından diğer ülkeye illegal olarak giriş yapanları geri alma yükümlülüğünü getiriyor. Moskova sözkonusu Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanmasını özellikle son yıllarda Türkiye üzerinden gelen ve Rusya üzerinden Doğu Avrupa ve AB ülkelerine geçmek isteyen kaçakların sayısının artmasından dolayı istediğini belirtiyor.

Vize Muafiyet Anlaşması'ndan ardından Geri Kabul Anlaşması'nın da iki ülkedeki iç sürece uygun şekilde onaylanması gerekiyor.

Dışişleri yetkilileri, anlaşmanın TBMM'de onaylandıktan 30 gün sonra yürürlüğe gireceğine dikkat çekerek, herhangi bir aksilik çıkmaması halinde iki ülke arasında vizesiz seyahatlerin nisan ayında başlayabileceğini kaydettiler. 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?