Semerkant'ta namaz kılan personel işten atılıyor

Özbekistan'ın Semerkant şehrinde bir şirketin müdürü namaz kıldığı için işinden kovuldu

Asya 25.07.2015, 23:07 25.07.2015, 23:07
Semerkant'ta namaz kılan personel işten atılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Semerkant’ta otobüs üreten "Samauto” devlet fabrikası depo müdürünün iş yerinde namaz kıldığı için görevinden alındığı bildirildi.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre fabrikanın yine 5 işçisine aynı nedenle uyarı cezası verildi.

"Samauto” fabrikasından ismini vermek istemeyen bir memur, yakın bir zamanda yapılan toplantıda fabrika sınırları içinde namaz kılmanın yasaklandığı ve bu yasağa uymayanlara karşı ciddi önlemler alınacağını içeren yönetmenlik duyurusu yapıldığını söyledi.

“Depo müdürümüz iş yerimizde uzun yıllardır namaz kılıyordu. O iş yerinde namaz kıldığı için görevine son verilerek, fabrikadan atıldı. Bu olaydan sonra yönetim bir toplantı yaparak fabrikada namaz kılmanın yasaklandığını duyurdu. Buna uymayanların işine son verileceğini de bildirdiler. Şimdi biz ne yapacağımız şaşırmış durumdayız”, dedi.

Son zamanlarda Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinden kamu kurumları ve halka açık yerlerde namaz kılmama, Cuma namazına gitmeme konusunda baskılar yapıldığı haberleri ulaşıyor.

Müslümanlara karşı bu tür yasaklar sadece "Samauto” fabrikasında değil, birçok devlet kurumları, özellikle bankalar, TV, yerel yönetimler ve birçok kamu kurumlarında uygulanızor.

 

 

Yorumlar (1)
LEVENT YÜNCÜ 8 yıl önce
Neden "Semerkant" başlığıyla verilmiş haber anlayamadım. Özbekistan'ın Semerkant şehrinde şeklinde başlasa daha iyi olmaz mıydı?! Sanki Türkiye'deki islami bir gruba atıf yaparmış gibi...!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?