banner39

Sibirya'da 34 bin yıllık köpek fosili

Sibirya’da 34 bin yıl öncesine ait köpek fosili bulundu

Asya 04.08.2011, 15:08 04.08.2011, 15:08
Sibirya'da 34 bin yıllık köpek fosili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Sibirya bölgesinde daha önce kafatası bulunan bir köpeğin 34 bin yıl önce yaşadığı iddia edildi. Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Dairesi'nden yapılan açıklamada köpeğin kafatasının Altay bölgesindeki Razboyniçya mağarasında 1970'lı yıllarda bulunduğu belirtildi. O dönemde bilim adamları köpeğin yaklaşık 18 bin yıl önce yaşamış olduğunu iddia etmişti. 

Ancak 2008 yılında Amerikalı meslektaşları ile işbirliği yapan Rus bilim adamları, bulunan kafatasının 34 bin yıl öncesine ait olduğunu keşfetti. Amerikan Arizon Üniversitesi akademisyenleri laboratuvar ortamında yaptıkları araştırmalarda, söz konusu kafatasın yaklaşık 34 bin yıl öncesine ait olduğunu öne sürdü. Kafatası ayrıca İngiltere ve Belçika'daki laboratuvarlarda da incelendi. İngiliz ve Belçikalı bilim adamlarının da iddiayı doğruladığı kaydedildi. 

Dünya bilim adamlarına göre, Sibiryalı köpek artık dünyanın ikinci en eski köpeği sayılıyor. Belçika'nın Goyya mağarasında bulunan ve yaklaşık 36 bin 500 yıl önce yaşadığı tahmin edilen köpek fosili kendi türünün en eskisi kabul ediliyor. 

Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Dairesi'nden yapılan açıklamada bulunan fosil sayesinde hayvanın ilk var olduğu yerin Doğu Avrupa ve Afrika olduğu tezi çürütüldü. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?