banner39

Sinema da 'Filistin'e özgürlük' dedi

Kuala Lumpur’da 3. Filistin Film Festivali düzenlendi. Filistin mücadelesini sanat yönüyle ortaya koymayı ve farklı izleyici kitlesine ulaşmayı hedefleyen festivalde biri Filistinli dört bayan sanatçının eserleri de yer alıyor

Asya 18.09.2014, 16:46 18.09.2014, 16:46
Sinema da 'Filistin'e özgürlük' dedi

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da şehrin önde gelen sanat merkezlerinden Publika’daki Beyaz Kutu Galerisi'nde 3. Filistin Film Festivali gerçekleştirildi.

Sadece Malezyalıların değil yabancıların da yer aldığı festival bu yıl Gazze'de yaşananlar nedeniyle daha farklı bir anlama büründü.

Festival, Viva Palestine adlı Filistin yararına çalışmalar yapan Malezyalı sivil toplum örgütünce düzenlendi. Üçüncü kez gerçekleşen festivali bu yıl öne çıkaransa dört kadın sanatçının katkı sağlaması. Kadın sanatçılar Filistin sorununu kendi sanat perspektiflerinden yaklaşarak gündeme getiriyor.

Festivale katılan filmler, Viva Palestine’in Başkanı Datuk Dr. Musa’nın konuşmasında dile getirdiği üzere, Filistin’de barış, özgürlük ve adalet konularına sahip. Film festivali dolayısıyla Viva Palestine adlı kuruluşun faaliyetleri de görseller eşliğinde katılımcılarla paylaşıldı.

GAZZE PAZARI KURULDU

Film festivali kapsamında bir de Gazze Pazarı kuruldu. Pazar, Malezya’da yaşayan Filistinlilerin desteğiyle gerçekleştirildi. Gelirinin Gazze'ye gönderilmesinin planlandığı pazarda, Filistin’de üretilen yiyecek, kıyafet ve eşyalar satılırken çeşitli yayınlara da yer verildi.

Viva Palestine Başkan Yardımcısı Siti Cemile, kurulan pazar ve teşkilatın faaliyetleri hakkında şu şekilde konuştu:

“Bu yıl Kuala Lumpur Filistin Film Festivali'nin üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Gündeme getirilen alanlar kültür sanat ve sinema. Filistin kültürünü mümkün olduğunca tüm yönleriyle ortaya koymaya çalışıyoruz.

Üçü Filistinli biri İtalyan dört kadın sanatçının fotoğraf film ve yemek sanatına dair çalışmaları burada sergileniyor. İtalya’dan festivale katılan film sanatçısı Jasmine Perni. Jasmine, Müslüman olmamakla birlikte Filistin konusunda bilincin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Malezya çok kültürlü ve dinli bir toplum. Jasmine, burada Hristiyan toplumuna ulaşmamızda bize çok yardımcı oldu.”

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?