Singh'in ziyareti Keşmir'i karıştırdı: Sekiz ölü

Hindistan Başbakanı Singh'in işgal altında tuttuğu Keşmir ziyareti öncesi, direnişçiler Hint askerlerine yönelik saldırı düzenledi, 8 Hint askeri öldürüldü

Singh'in ziyareti Keşmir'i karıştırdı: Sekiz ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in ziyareti öncesinde Keşmir'de gerginlik sürüyor. Keşmir'in Hyderpora bölgesi yakınında Hint askerlerine yönelik düzenlenen saldırıda 8 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Keşmir'in yazlık başkenti Srinagar'da 22 Haziran'da düzenlenen saldırıda da iki Hint polisi ölmüş, bunun üzerine Hindistan Başbakanı Manmohan Singh Keşmir'e gitme kararı  almıştı. Fakat Singh'in ziyaret kararı Keşmir'deki ortamı daha da gerdi. Hindistan Başbakanı Singh'in bugünkü ziyaretinin Keşmir'deki ortamı daha gerginleştirmesi bekleniyor.

İŞYERLERİ VE OKULLAR PROTETO AMACIYLA AÇILMADI

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in Keşmir bölgesine bugün başlayacak olan iki günlük ziyareti, grevle de protesto edildi. Mağazalar, işyerleri ve okullar, Singh'in ziyareti nedeniyle protesto amaçlı açılmadı.

Bu arada Hindistan'ın Keşmir'de operasyon ve gözaltılara devam ettiği belirtiliyor. Çok sayıda polis ve paramiliter gücün Srinagar'a sevkedildiği, kente giden bazı anayolların trafiğe kapatıldığı kaydedildi. Güvenlik önlemlerinin, Başbakan Singh'in gün içinde yerel yetkililerle bir araya geleceği kongre merkezinde de yoğunlaştırıldığı ifade ediliyor.

Hindistan işgali altındaki Keşmir'de yaşayan Müslümanlar 20 yıldan fazla süredir bağımsızlık mücadelesi veriyor. Keşmir'deki çatışmalarda bugüne kadar çoğu sivil 68 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35