banner39

'Sıradan Adamlar' Hindistan'da iktidara yürüyor

Hindistan'ın Yeni Delhi eyaletinde gerçekleştirilen eyalet meclisi seçimlerinin galibi Sıradan Adam Partisi oldu

Asya 10.02.2015, 12:45 10.02.2015, 13:29
'Sıradan Adamlar' Hindistan'da iktidara yürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Yeni Delhi eyaletinde iki gün önce yüzde 67 katılımla gerçekleştirilen eyalet meclisi seçimlerini kazanan Aam Aadmi Partisi (AAP) ya da diğer bir deyişle Sıradan Adam Partisi oldu. Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin lideri olduğu iktidar partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) ise ağır bir yenilgi aldı. 

AAP'nin Yeni Delhi'deki seçimleri kazanmasının, BJP'nin ve lideri Modi'nin Hindistan meclisindeki işlerini zorlaştıracağı kaydediliyor. Yeni Delhi'deki seçimi kazanan AAP, Hindistan meclisinin üst kanadında Modi'nin partisi BJP'yi azınlık konumuna getirdi. Bu gelişmeyle birlikte BJP'nin sigortacılık sektörünü de kapsayan önemli reformları meclisten geçirme konusunda zorlanacağı kaydediliyor. 

Yeni Delhi küçük bir eyalet ancak, yüksek bir konuma sahip. Başkentin de içerisinde bulunduğu eyalette, iktidar partisinin seçimi kaybetmesi, BJP'nin Hindistan'ın ikinci büyük eyaleti Bihar'daki seçimi kazanma yönündeki umutlarına da darbe vurdu. Bihar'daki seçimler bu yılın sonuna doğru gerçekleştirilecek. 

AAP, YOKSUL YANLISI VE TEMİZ HÜKÜMET VAATLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR

Eski vergi müfettişi Arvind Kejriwal liderliğindeki Sıradan Adam Partisi, yoksul halk yanlısı ve temiz hükümet vaatleriyle öne çıkıyordu. AAP, iki gün önce gerçekleştirilen ve sonuçları bugün açıklanan seçimle birlikte, Delhi meclisindeki 70 sandalyeden 65'ini kazanarak ezici bir galibiyet elde etti. 

İktidardaki BJP'nin ülke çapındaki en büyük rakibi olan Kongre Partisi ise Delhi meclisinde tek bir sandalye bile kazanamadı. Hindistan'da ticaretçilerin ve büyük işadamlarının partisi olarak anılan BJP ise Delhi meclisinde 4 sandalye kazanabildi. 

Hindistan Başbakanı Modi, kazanmak için çok uğraştığı Delhi seçimlerini kaybetmesinin ardından, seçimi kazanan AAP lideri Arvind Kejriwal'i tebrik etti. Modi, 15 milyondan fazla nüfusa sahip olan megakent Delhi'yi kalkındırmak için Kejriwal'le birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi. 

DELHİ SEÇİMLERİ MODİ'NİN BALAYININ BİTTİĞİNİ GÖSTERİYOR

Delhi seçimleriyle ilgili açıklama yapan Uluslararası Barış için Carniege Güvercini isimli kuruluşun yetkilisi Milan Vaishnav, "Seçim normları içerisinde değerlendirdiğimizde Delhi'nin çok büyük bir önemi olmadığı görülse de bu gelişme, BJP'nin yenilmezlik imajının sona erdiğini gösterme özelliği taşıyor." dedi. 

Vaishnav, "Delhi'deki yenilgi, Modi'nin balayının sona erdiğinin açık göstergesi. Dahası, çatışmacı bir muhalefet partisi olan AAP tarafından yönetilen bir başkentle birlikte iktidardaki Modi hükümeti için bir 'diken' olacaktır." ifadelerini kullandı. 

AAP, KEŞMİR'DEKİ ASKERİ VARLIĞI REFERANDUMA GÖTÜRMEK İSTİYOR

Hindistan'da son yıllarda yükselişe geçen ve bugün Yeni Delhi'deki eyalet meclisi seçimlerini kazanan Sıradan Adam Partisi, Keşmir meselesiyle ilgili teklifleriyle dikkat çekiyordu. 

Parti, Hindistan işgali altındaki Keşmir bölgesindeki askeri varlığın durumunu referanduma götürme teklifiyle adını duyurmuştu.

SIRADAN ADAM PARTİSİ GEÇTİĞİMİZ YIL SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Hindistan'da 2013 yılının sonlarına doğru yükselişe geçen Sıradan Adam Partisi 8 Ocak 2014 tarihinde saldırıya uğramıştı. 

AAP'nin Gaziabad kentindeki merkezine düzenlenen saldırıda maddi hasar meydana gelmişti. Hindu Rakşa Dal Partisi mensubu olduğu düşünülen yaklaşık 30 kişilik bir grup Sıradan Adam Partisinin binasına saldırı düzenledi. Olaylarda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmazken, bina içinde geniş çaplı maddi hasar olduğu ifade edilmişti. AAP yönetimi saldırıdan BJP'yi sorumlu tutmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?