Sisi'nin bakanı İhvan için ölüm fermanı verdi

Mısır'da darbe ile yönetime gelen Sisi yönetiminde, Mısır Adalet Bakanı olan Zind Müslüman Kardeşler için katliam emri verdi. Adalet bakanına göre, ölen her asker için 10 bin İhvan mensubu öldürülmeli

Sisi'nin bakanı İhvan için ölüm fermanı verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbe ile yönetime gelen Sisi yönetiminin Adalet Bakanı Ahmet Zind Müslüman Kardeşler için , "Ölen her Mısır askeri için 10 bin Müslüman Kardeşler mensubu, destekçisi ya da sempatizanı öldürülmeli" dedi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre: Mısır Adalet Bakanı Ahmet Zind, "Ölen her Mısır askeri için 10 bin Müslüman Kardeşler mensubu, destekçisi ya da sempatizanı öldürülmeli" dedi. Bakan 'içindeki ateşin ancak bu şekilde sönebileceğini' söyledi.

Mısır'da yayın yapan yerel bir televizyon kanalına konuşan Mısır Adalet Bakanı Ahmet Zind, öldürülen ordu mensupları karşılığında 400 bin Müslüman Kardeşler üyesinin öldürülmesi gerektiğini söyledi.

Zind, hapisteki Müslüman Kardeşler üyelerinin idam cezaları yerine getirilmezse görevinden istifa edeceğini söyledi. "Sadece Müslüman Kardeşler'i değil, İran, Katar ve Türkiye'den kim para yardımı yaptıysa, kimler sempati duyuyorsa cezalandırılmalı" dedi.

Bakan Zind, "İçimdeki ateş, ancak her asker karşılığında 10 bin Müslüman Kardeşler mensubu, destekçisi ya da sempatizanının öldürülmesiyle sönebilir" ifadesini kullandı.

Çarşamba akşamı zırhlı bir araca yönelik bombalı saldırı düzenlendiğini ve bu saldırı sonucunda 4 askerin öldüğünü söyleyen Zind, "Silahlı kuvvetler, bu şehitlerin intikamını aldı ve 40 teröristi öldürdü. Ancak bu bana yetmez" dedi.

Zind, Hâkimler Barosu Başkanlığı görevini yaptığı sırada, Müslüman Kardeşler mensubu olan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşıtlığıyla bilinen bir isimdi. Kendisine yakın hâkimlerin 30 Haziran 2013'te düzenlenen kitlesel Mursi karşıtı protestolara katıldığını açıklamıştı.

Zind, Mayıs 2015'te Sisi tarafından Adalet Bakanı olarak atanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39