banner15

Siyam Kraliçesi'nin ölümü

İlginç şekilde ölen kral ve kraliçeler arasında Siyam Kraliçesi'nin ölümü belki de en trajik olanlardan

Siyam Kraliçesi'nin ölümü

Tarihte kral ve kraliçelerin ölümleri ile ilgili bir çok garip hikaye bulunuyor.

Yunanistan'ın başındaki Alekasandros 2 ekim 1920'e sarayının bahçesinde yürüyüş yaparken, saraydaki evcil makak maymunu kralın alman kurduna saldırmış, hayvanları ayırmaya çalışırken maymun tarafından ısırılmıştı. Yarası enfeksiyon kapan kral fazla yaşayamadan öldü.

Bir diğer garip ölüm de İsveç Kralı Adolf Frederic'in başına geliyor.  İnsana "O son tatlıyı yemeyecektin" dedirten ölümde kral neredeyse çatlayana kadar yemek yemiş. 12 Şubat 1771’de Adolf Frederick büyük porsiyonlarca Havyar, kurutulmuş balık, yengeç, lahana turşusu yiyip yanında da şampanya içmiş. Bu yemekten sonra Frederick tatlıya geçmiş ve ölümüne tatlı sebep olmuş.

Ya da 1760 yılında banyoda ölen Büyük Britanya Kralı II. George 

ve bir diğeri 1135'te, zengin bir yemeğin ardından şüpheli koşullarda ölen diğer Kral I. Henry. Menkibelere göre çok sevdiği tasemen adlı bir balık türünden çok fazla yediği için mide zehirlenmesinden ölmüştür

Siyam Kraliçesi'nin ölümü

1881 yılında  tüm dünyayı sarsan ve uluslararası gazetelerde Tayland olarak bilinen Siyam Kraliçesi'nin ölüm haberi yer aldı.

Sunanda Kumariratana'nın ismini alan bu kraliçenin ölümüne, ülkenin en egzotik yasalarından biri onu kurtarılmasına engel olan yasa sebep oldu. Kraliçe Sandanda Kumarratana, hayatı boyunca birçok kez evlenen Siam'ın Rama V'inin ilk karısıdır.

Rama V, Siam'ın tarihinin en önemli krallarından biri olarak kabul edildi ve burada birçok reform gerçekleştirdi ve 1868'den 1910'a kadar süren saltanatı sırasında köleliği ortadan kaldırmayı başardı.

Sandra Kumariratana ile olan evliliğinden sonra Kral Rama Beşinci çocuk doğurdu ve ikinci bir çocuğu bekliyordu Kraliçe, 1880 yılının Mayıs ayının sonunda ölüm gününde hamile idi.

31 Mayıs 1880'de Kraliçe Sanandha Kumariratana, Bangkok'un dışındaki Bang Pa-In yazlık evine gidiyordu. Kraliyet gemisi ile Taylan'ın en önemli nehirlerinden Chao Phraya'dan geçerken gemisi fırtına dalgaları yüzünden alabora oldu.

Kraliçe nehre düştü ve şaşırtıcı bir şekilde etrafında onu gören herkes sadece izlemekle yetindi.  Sebebi ise kraliyet ailesine dokunulmasını yasaklayan kanundu.

Tayland makamları, bu yasayı ihlal eden herkesi o güne kadar ölüm cezasına çarptırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 18:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48