Sosyal medya yalanı iki cana mâloldu

Hint polisi sosyal medya üzerinden yayılan yalan haberlerle insan öldürtmeye sebep olanların peşine düştü, 16 kişiyi tutukladı

Sosyal medya yalanı iki cana mâloldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da mobil mesaj uygulaması WhatsApp üzerinden yayılan bir yalan haber sonucu iki kişi halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

Son iki kurbanın, Assam eyaletinin Guwahati şehrinde oturan ses mühendisi Nilotpal Das ve dijital sanatçı Abijeet Nath oldukları açıklandı. Polis yaptığı soruşturma sonrasında maktullerin yol sormak için köyde durdukları sırada saldırıya uğradıklarını açıkladı.

Polis 'çocuk kaçırdıkları' yalan haberini paylaşıp halkı provake ederek iki kişinin linç edilmesine sebep olduğunu tespit ettiği 16 kişiyi tutukladı.

Linç edilen iki erkek, ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde ziyaret ettikleri bir köyde, büyük bir kalabalık tarafından dövülerek öldürüldü.

Polis de WhatsApp'tan takip ediyor

Polis yetkilisi Mukesh Agarwal BBC'ye yaptığı açıklamada "Dedikodular sosyal medyada yayılmaya başladığında, tamamen önüne geçmek zaman alıyor." dedi ve polisin dedikoduların yayılmasını önlemek için çeşitli sosyal medya platformlarını takip ettiğini ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER