banner39

Sri Lanka'da ölen Müslümanların yakılması kararına tepki

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da Koronavirüs yüzünden ölenlerin yakılması kararına Müslümanlardan tepki geldi, ülke sokağa çıkma yasağını uzattı

Asya 06.04.2020, 07:53 06.04.2020, 08:14
Sri Lanka'da ölen Müslümanların yakılması kararına tepki

Sri Lanka'da koronavirüsünden hayatını kaybeden Müslümanların cenazelerinin yakılması tepki topladı. Seylan Ulema Meclisi (ACJU) hükümetin din ayırt etmeden tüm cesetlerin yakılmasının yanlış olduğunu açıkladı. ACJU'dan apılan açıklamada "İslam dini ölülerin gömülmesini buyurur ve ölü yakmayı doğru bulmaz. Ölülerin ceset torbasına konularak gömülmesi durumunda virüsün yayıldığına dair herhangi bir bilimsel delil bulunmamaktadır. İngiltere, Singapur, Avustralya, Malezya, İran ve İtalya'da Covid-19 yüzünden ölenlerin gömülmesine izin verilmiştir" denildi.

Sri Lanka'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçen ay 6 büyük şehirde iki haftalığına ilan edilen sokağa çıkma yasağı, iki hafta daha uzatıldı.

Sri Lanka Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, yakın zamanda Güney Kore'den ülkeye gelen 34 yaşındaki bir vatandaşın testinin pozitif çıkması üzerine halihazırda uygulanan tedbirlerin sürdürüleceği vurgulanırken, "Yüksek risk kentleri Kolombo, Gampaha, Kalutara, Puttalam, Kandy ve Jaffna'da yürürlüğü süren sokağa çıkma yasağı, yeni bir talimata kadar devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı, halkın günlük ihtiyaçlarını giderebilmesine zaman tanımak için söz konusu kentlerde yasağın bugün yerel saatle 14.00'da başlayacağını kaydetti.

Sri Lanka hükümeti, virüs salgınını önlemek üzere ülkenin kalabalık kentlerinde 20 Mart'ta iki hafta sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Ülkedeki Kovid-19 vaka sayıları 176'ya yükselirken şimdiye kadar 5 hasta öldü.

Sri Lanka Havayolları, 3 Nisan'da tüm yolcu uçuşlarını askıya aldı, gönüllüler maske üretti.

Sri Lanka'da koronavirüs sebebiyle 2 bin 961 mahkum serbest bırakıldı.

Sri Lanka'da koronavirüsünden hayatını kaybeden Müslümanların cenazelerinin yakılması tepki topladı.

İslami kuralların uygulanmadığını belirten topluluk sözcüleri cenazelerinin usüllere göre defnedilmediğini söylüyor.

Seylan Ulema Meclisi (ACJU) hükümetin din ayırt etmeden tüm cesetlerin yakılmasının yanlış olduğunu açıkladı. ACJU'dan apılan açıklamada "İslam dini ölülerin gömülmesini buyurur ve ölü yakmayı doğru bulmaz. Ölülerin ceset torbasına konularak gömülmesi durumunda virüsün yayıldığına dair herhangi bir bilimsel delil bulunmamaktadır. İngiltere, Singapur, Avustralya, Malezya, İran ve İtalya'da Covid-19 yüzünden ölenlerin gömülmesine izin verilmiştir" denildi.

İNGİLTERE VAZGEÇTİ

İngiliz Avam Kamarası da Müslüman ve Yahudilerin tepkisi sonrası virüs yüzünden ölenlerin yakılması kararından vazgeçmişti.

Kaynak: AA, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?