banner39

Sri Lanka'da yargı yürütmeye müdahale etti

Sri Lanka'da mahkeme, kararını Başbakan Mahinda Rajapaksa'nın ve kabinesinin görevlerinin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri yönünde açıkladı.

Asya 03.12.2018, 16:11 03.12.2018, 16:14
Sri Lanka'da yargı yürütmeye müdahale etti

Sri Lanka siyaseti yargının kıskacına girdi. Yargıç Preethipadhman Surasena, yaptığı açıklamada Rajapaksa'nın ve kabine üyelerinin görevlerini yerine getirmemeleri gerektiğine karar verdiklerini duyurdu.

Surasena, Rajapaksa ve bakanların 12 Aralık'ta yapılacak duruşmaya katılmaları gerektiğini açıkladı.

Sri Lanka'da milletvekilleri, güvenoyu vermedikleri Başbakan Mahinda Rajapaksa'nın devlet fonlarını kullanmasını engelleyen önergeyi kabul etmişti.

Güney Asya ülkesinde parlamento Rajapaksa'ya iki kez güvenoyu vermezken, yenilgiyi kabul etmeyen Sri Lanka Başbakanı oylamaların usulüne uygun yapılmadığını savunuyor.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, anlaşmazlık yaşadığı Başbakan Ranil Wickremesinghe'yi 26 Ekim'de görevden alarak, yerine eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yı getirmiş ve 27 Ekim'de de parlamento çalışmalarının 16 Kasım'a kadar askıya alındığını açıklamıştı.

Sirisena, bu ay yayımlanan bir bildiriyle parlamentonun feshedildiğini ve 5 Ocak'ta erken seçim yapılacağını duyurmuştu. Bildiride, adaylık başvurularının 19-26 Kasım'da yapılacağı ve yeni parlamentonun 17 Ocak'ta toplanacağı belirtilmişti.

Yüksek Mahkeme ise devlet başkanının parlamentoyu feshetme kararının 7 Aralık'a kadar askıya alınması kararı almıştı.

Parlamentoda çoğunluğun desteğine sahip Ranil Wickremesinghe, başbakanlık görevinden alınmasının hükümsüz olduğunu savunuyor.

Kaynak: AA
 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?