banner15

Sri Lanka fillerini sayıyor

Sri Lanka'da 2009'da iç savaşın sona ermesinin ardından fil sayımı yapılmaya başlandı. Sayılacak fillerin işçi olarak kullanılacağı iddia ediliyor

Sri Lanka fillerini sayıyor

Bu amaçla köylüler, çiftçiler ve orman koruma görevlilerinden oluşan 4 bin kişilik bir sayım ekibi, ülkenin dört bir yanına dağıldı. Sril Lankalı yetkililer, ülkede 5-6 bin filin yaşadığını tahmin ediyor.

Doğal Hayatı Koruma Kurumu'nun Başkan Yardımcısı S.R.B Dissanayake, 1500 ayrı noktada gerçekleştirilecek sayımın amacının gerçek fil sayısına ulaşmaktan ziyade fillerin nüfus yapısını anlamaya çalışmak olduğunu söyledi.

KÖLE OLARAK ÇALIŞTIRACAKLAR

1993'te yapılan böyle bir sayımda 1967 fil tespit edilmişti. Ancak bu sayımda iç savaşın yaşandığı kuzey ve doğu bölgeleri dışarıda bırakılmıştı.

2009'da iç savaşın sona ermesinin ardından yapılan sayıma silahlı kuvvetler de destek veriyor.

Ancak bazı doğal yaşamı koruma örgütleri, daha fazla filin yakalanmasına hizmet edebileceği endişesiyle sayıma karşı çıkıyor.

Bu örgütler, hükümetin amacının filleri tapınaklarda, turizmin hizmetinde ve işçi olarak çalıştırmak olduğunu savunuyor.

1900'lerin başında Sri Lanka'da 10-15 bin filin olduğu tahmin ediliyordu. Ancak av ve tarım arazisi açmak için ormanlık alanların yok edilmesi gibi nedenlerle doğal yaşam alanlarını kaybetmesi sonucu fillerin sayısı azaldı.

Doğal parklarda yaşamayan filler, sıklıkla çiftliklere giriyor ve ürünlere zarar veriyor. Filler yılda ortalama 50 kişinin ölümüne neden oluyor. Öldürülen fil sayısı ise 250 civarında.

Üç gün sürecek sayım nedeniyle ulusal parklar kapatıldı. Sayımın sonucunun bu ay sonunda belli olması bekleniyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35