banner15

Sri Lanka'da olayları kışkırtan rahip ifadeye çağrıldı

Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik katliamları körükleyen Budist rahip sorgulanıp serbest bırakıldı. Budistler rahibin sorgulanmasına, Müslümanlar ise soruşturmanın geç yapılmasına tepki gösterdi

Sri Lanka'da olayları kışkırtan rahip ifadeye çağrıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sri Lanka’da emniyet güçlerinin iki hafta önce Müslümanlara yönelik katliam sebebiyle saldırılardan sorumlu tutulan Budist bir rahibi sorguya çağırması gerginliğe neden oldu.

Beş saat süreyle sorgulanan rahip daha sonra serbest bırakıldı. Polis, Budist rahibin herhangi bir suçla mahkemeye verilip verilmeyeceği konusunda açıklama yapmazken, rahip suçlamaları reddetti.

Rahip Galagodaatte Gnanasara, ‘Budist gücü’ (BBS) olarak bilinen örgütün başında bulunuyor. Gözlemciler BBS’nin hükümette yer alan bazı üst düzey görevlilerin koruması altında olduğuna işaret ediyor. Öte yandan, ülkenin savunma bakanı dün yaptığı açıklamada BBS’le bağlantısı olmadığını ifade etti...

Galagodaatte Gnanasara’nın başkent Kolombo’ya 60 kilometre mesafedeki Alutgama’da verdiği bir vaaz sonrasında Budist çetelerin Müslümanlara saldırması sonucu dört kişi hayatını kaybetmiş, 80’e yakın kişi de yaralanmıştı. Galagodaatte Gnanasara adlı Budist rahibin yanı sıra, aynı yerde konuşma yapan diğer kişilerin de sorguya çağrıldığı belirtiliyor.

Olayları engellemekte geciktiği yolunda eleştiriler alan güvenlik güçleri ilerleyen günlerde 117 kişiyi göz altına aldı. Polisin bu girişimi, 48 Müslüman birliği temsil eden Sri Lanka Müslüman Konseyi’nin gelişmelerden kaygı duyduğu ve ramazan ayında da benzer vakaların olabileceği açıklamasından sonra geldi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48