banner39

Sri Lanka’da ölü sayısı tespit edilemiyor

Geçtiğimiz günlerde Sri Lanka’da gerçekleştirilen saldırı sonucunda hayatını kaybeden kişilerin kimlik tespitlerinde zorluk yaşanıyor.

Asya 29.04.2019, 09:59 29.04.2019, 10:26
Sri Lanka’da ölü sayısı tespit edilemiyor

21 Nisan’da Sri Lanka’nın  Kolombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan üç kilise ve üç otele bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından hükümet, hayatını kaybeden yüzlerce kişinin kimlik tespitini yapmakta güçlük çekiyor.

İlk etapta 359 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken daha sonra gelen rakamların yeniden düzenlenmesiyle ölü sayısı 253’e düştüğü bildirilmişti.

Ölü sayısının yanlış verilmesi sonrası resmi kurumlar birbirini suçlamıştı. 

Sri Lankalı yetkili Anil Jasinghe, uluslararası haber ajanslarına verdiği demeçte, henüz net bir sayı veremeyeceklerini ancak ölü sayısının 250 ila 260 arasında olduğunu, kesin bir rakamın verilmesinin zor olduğunu belirtti.

İSTİHBARAT KESİNTİSİ YAŞANMIŞ

Hindistan’ın saldırıdan kısa bir zaman önce Sri Lanka hükümetini uyardığı, ancak gelen istihbaratın ilgili birimlere ulaştırılmadığı da ifade ediliyor.

Sri Lanka Hükümeti Savunma Sekreteri Hemasiri Fernando, saldırılardan sonra istifa etmişti.

SALDIRILARDA RESMİ OLARAK 253 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI

Sri Lanka'da 21 Nisan Pazar günü, sabah saatlerinde eş zamanlı olarak başkent Kolombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan üç kilise ve üç otele bombalı saldırı düzenlenmişti. İlk saldırıların ardından Kolombo'da biri hayvanat bahçesi yakınlarında olmak üzere iki patlama daha gerçekleşmişti.

Paskalya günü kilise ve otellere yönelik yapılan terör saldırılarında 253 kişi hayatını kaybetmiş ve saldırıları DEAŞ üstlenmişti. İntihar saldırılarını gerçekleştiren dokuz Sri Lankalıdan biri kadın sekizinin kimliği belirlendi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net


 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?