Sri Lanka'daki savaş suçları BM masasında

BM yetkisi Prens Zeid Ra'ad El Hüseyin savaş suçlarını görüşmek için Sri Lanka'ya gitti.

Sri Lanka'daki savaş suçları BM masasında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Prens Zeid Ra'ad El Hüseyin 26 yıl süren iç savaş sırasında savaş suçlarını görüşmek üzere Sri Lanka'ya gitti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Zeid, "Ben devletin yanı sıra bütün temsilcilerle görüşmenin yollarını arıyorum" ifadelerini kullandı. Zeid ayrıca, yapıcı tartışmaların olmasını ümit ettiği ziyaretinde savaş mağdurlarıyla da bir araya geleceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Sri Lanka’da hükümet 26 yıl süren iç savaş sırasında gerçekleşen şiddet olaylarının ve savaş suçu iddialarının araştırılması için bir komisyon kurulmasını kabul etmişti.

Ülkede Müslüman ve Hindulardan oluşan Tamiller ile çoğunluğu oluşturan Singalalar arasında çıkan çatışmalarda Tamillere yönelik ihlaller ve savaş suçları iddiaları sık sık gündeme geliyor.

Eski başkan Rajapakse, komisyonun kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor. Rajapakse, çoğunluğu oluşturan Singalaların yabancı hukukçular tarafından yargılanmasının milliyetçiler arasında hoşnutsuzluğa ve yeni çatışmalara yol açacağını savunuyor.

Daha önce Zeyd, "Araştırmalarımız, 2002-2011 yılları arasında Sri Lanka'da ürkütücü boyuttaki suç ve insan hakları ihlallerini ortaya çıkardı. Bu suçlar arasında rastgele bombalama, yargısız infaz, cebri kaybolma, işkence, cinsel şiddet, çocukların askere alınması gibi suçlar bulunuyor" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39