Sri Lanka'dan 'hak ihlalleri iddiaları'na tepki

Tamil meselesini silahlı bir şekilde çözen Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, insan hakları ihlalleri suçlamasına tepki gösterdi: Saklayacak hiçbir şeyimiz yok

Sri Lanka'dan 'hak ihlalleri iddiaları'na tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, ülkede insan haklarının ihlal edildiğine ilişkin suçlamalara sert çıktı.

Rajapaksa, Kolombo'da düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu toplantısı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesindeki 27 yıllık iç savaş sırasında ve sonrasında askerlerin ve isyancıların birbirlerine zulmettiği yönündeki eleştirilere karşılık, "Açık olduklarını ve saklayacak hiçbir şeyleri bulunmadığını" söyledi.

"İşkence ya da tecavüz, eğer Sri Lanka'da insan haklarının ihlal edildiğinden yakınan varsa, bilsin ki bizim bir sistemimiz var. Eğer bir ihlal varsa, kim olursa olsun bunun için harekete geçeriz" diyen Rajapaksa, iddiaların ortaya atılmasından gazetecileri sorumlu tuttu.

İngiliz Milletler Topluluğu, bu yılki zirvenin Sri Lanka'da düzenlenmesinden dolayı eleştirilerin hedefi olmuş, Kanada, Hindistan ve Mauritius Devlet Başkanları toplantıyı boykot ettiklerini açıklamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, mayıs ayında yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Tamil Kaplanları'nın isyanının bastırılmasıyla 2009'da sona eren iç savaşın ardından ülkede son 4 yıldır temel hak ve özgürlüklere saygı duyulmadığını bildirmiş, ayrıca hükümetin, BM'nin iç savaş sırasındaki insan hakları ihlalleri iddialarının soruşturulması talebini de henüz yerine getirmediğine dikkati çekmişti.

Sri Lanka'daki Tamil grupları, 1970'lerin başından itibaren, Budizmin resmi din ilan edilmesi, Tamilce'nin resmi dil sayılmaması, Tamillerin karşı karşıya oldukları fırsat eşitsizliği ve ayrımcılık gibi nedenlerle örgütlenme yoluna giderek Tamil Kaplanları'nı kurmuş ve bağımsız bir devlet talebiyle silahlı mücadeleye girişmişti. Sri Lanka ordusu, Tamil Kaplanları'nı 2008-2009 yıllarında büyük bir operasyonla tasfiye etmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 13:59
banner53
YORUM EKLE

banner39