banner39

Srinagar'da gece polis baskınlarına karşı caminin hoparlöründen uyarı yapılıyor

Gece baskınları ve tutuklamalar başladığından beri, Srinagar şehir merkezindeki birkaç mahalle kendilerini korumak için harekete geçti. Sakinleri artık inşaat malzemesi, oluklu levhalar, tekerlek yuvaları ve etrafta yatan diğer nesneleri kullanarak barikatlar kurdular. Polis ciplerinin girmesini engellemek için yollara hendekler kazdılar. Ve olası baskınlarla ilgili uyarılar yerel caminin hoparlörü üzerinden yayınlanıyor.

Asya 24.09.2019, 12:21 24.09.2019, 14:42
Srinagar'da gece polis baskınlarına karşı caminin hoparlöründen uyarı yapılıyor

Keşmir'de Hindistan güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki sokak çatışmaları çok yaygın. 5 Ağustos'ta Hindistan, Cammu ve Keşmir devletinin kısmi özerkliğini iptal etti ve Müslüman çoğunluk devletini federal hükümet tarafından kontrol edilecek iki bölgeye böldü. Zaten bölgede bulunan 35.000 askere destek vermek için 700 binden fazla paraşütçü 370. madde daha iptal edilmeden önce Keşmir vadisine uçtu.

Keşmir'in kilitlenmesinden bu yana geçen haftalarda, yüzlerce seçilmiş siyasetçi, eylemci ve sendikacı hapsedildi ya da "ev hapsinde" tutuldu. Küçükler de dahil olmak üzere binlerce genç, polis tarafından gece baskınlarında tutuklandı, birçoğu devlet dışındaki hapishanelere taşındı .

Buradaki fotoğraflar, genç erkeklerin zorla kaybedilmelerinin aileleri üzerindeki etkilerini ve Keşmir'deki toplulukların çatlaklara nasıl tepki verdiğini - ve nasıl direndiğini - gösteriyor.

İki Keşmirli erkek, kepenkli telefon dükkanının dışında oturuyor.  Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasından saatler önce, bölgenin yedi milyonluk nüfusu gayri resmi bir sokağa çıkma yasağı ve belirsiz bir iletişim kesintisine maruz kaldı. 

5 Ağustos'tan bu yana, sıkı gözaltı yasaları uyarınca 4.000'den fazla genç gecenin ortasında evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındı.  Birçok aile, sevdiklerinin nerede olduğunu bilmiyor. 19 Ağustos'ta Srinagar'daki Buchpora mahallesindeki Dar ailesi oğullarının bir gece önce tutuklandığını söyledi.  Duvarlara vurdular, kapı ve pencereleri yıktılar ve içeride kimin olduğunu bilmek istediler.  Onlara [oğullarının] kimlik kartlarını gösterdik, ancak taş toplayıcı olduklarını söylediler ”dedi.  'Dedik ki:' Hayır, onlar taş toplayıcı değil, komşularınıza sorabilirsiniz.  Taş toplayıcılarsa onları tutuklayabilirsiniz.  İkisi de işçi olarak çalışıyor. '  Sonra bana vurmaya başladılar.  Yukarı çıktılar ve çocukları yataktan çıkardılar.  Biri saçlarından çıkarıldı.  Sonra kızıma vurdu ve bana da vurdu.  Oğullarımı da dövdüler.  Sonra onları götürdüler. Başlangıçta onları nereye götürdüklerini bile bilmiyorduk. '  Aynı gece, polis mahalledeki başka bir evden Arif adlı bir genci tutukladı. Annesi, polisin onu sürüklediği odanın duvarında kan lekeleri gösterdi. Komşular o gece yalnızca Buchpora'dan toplam 10 gencin tutuklandığını bildirdi. Arif'in annesi şöyle dedi: 'Polis Arif'i çok vurdu ve kanı suratından sızmaya başladı. İnsanları yardım için aramaya başladığımda, askeri adamlardan biri kafama vurdu. Camları kırdılar, bir çok şeyi mahvetti. Evden çıkmamıza izin vermediler. Yardım için bağırmamıza izin vermediler. Dört bir yandan da ordumuz vardı, etrafımızı sardık, hiçbir şey yapamadık. Sadece onu götürdüler. ' 

Anonimlik koşuluyla konuşan, iki genç adamın kız kardeşi Buchpora'dan aldı, 'Kardeşlerim evde kaldı, fazla dışarı çıkmadılar. Bunu sadece biz söylemiyoruz, mahalledeki herkese sorabilirsin. Taş toplayıp atmazlar, masumdurlar. Burası iyi bir mahalle, grev yok, taş atma yok, hiçbir şey yok. Bunu bize neden yaptıklarını anlamıyorum. Sebepsiz yere bizi cezalandırıyorlar. 'Gece baskınları ve tutuklamalar başladığından beri, Srinagar şehir merkezindeki birkaç mahalle kendilerini korumak için harekete geçti. Sakinleri inşaat malzemesi, oluklu levhalar, tekerlek yuvaları ve etrafta yatan diğer nesneleri kullanarak barikatlar kurdular. Polis ciplerinin girmesini engellemek için yollara hendekler kazdılar. Ve olası baskınlarla ilgili uyarılar yerel caminin hoparlörü üzerinden yayınlanıyor.

Topluluktan genç erkekler uyanık kalmak için sırayla bütün gece nöbet tutuyorlar. Sakinleri, stratejilerin tutuklamaların kaldırılmasında yardımcı olduğunu, ancak tüm mahallelerin bu şekilde örgütlenememiş olduklarını söyledi. 

Arif'in annesi, polis baskınının neden olduğu evdeki hasarı gösteriyor. Dar ailesi ve diğer aileler, aile üyeleri hakkında herhangi bir haberi bekliyorlar. Tutuklanan birçok genç erkek, Keşmir'den yüzlerce kilometre uzaktaki hapishanelere götürüldü. 

Kaynak: aljazeera

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?