banner15

SSCB'nin en gizemli lideri Andropov anılıyor

Rusya'da doğumunun 100. yılı dolayısıyla anılan Andropov, Mihail Gorbaçov tarafından başlatılan reform girişimlerinin öncüsü olarak gösteriliyor

SSCB'nin en gizemli lideri Andropov anılıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

SSCB’nin beşinci devlet başkanı Yuri Vladimiriç Andropov doğumunun yüzüncü yıldönümünde anıldı.

Andropov 1914 yılının 15 Haziran tarihinde dünyaya geldi. 1967-1982 yılları arasında SSCB Güvenlik Konseyi başkanlığını, 1982-1984 yıllarında Komünist Parti Merkezi Komitesi genel sekreterliğini, 1983-1984 yıllarında SSCB Meclis başkanlığı yaptı. 1984 yılının 9 Şubat günü Moskova’da hayatını kaybeden SSCB eski lideri döneminin ve günümüzün politika tarihi uzmanları tarafından en “gizemli liderler” arasında gösteriliyor.

Dönemin Komünist Parti Merkezi Komitesi insan kaynakları müdürü İvan Kapitonov, Andropov’un Stalin’e benzediğini, onun iç politika ve dış politikadaki sert eylemlerine dair hatırlatmada bulunuyordu. Andropov hayranlarından bir kısmı onun demokratik yönetim şeklini kabullendiğini ancak bunu saklamak zorunda kaldığını öne sürüyor. Hatta onun ağır hasta olmaması durumunda SSCB’nin çok farklı bir ülke olabileceğini, özel bankaların faaliyete başlayabileceğini, SSCB vatandaşlarına uygulanan yurt dışına çıkma yasağının kaldırılabileceğini savunanlar da bulunuyordu.

Ayrıca Andropov, SSCB’nin en önemli yıkım nedenlerinden birisi belki de birincisi olan yolsuzluğa karşı aldığı önlemler, geniş çaplı kadro değişimi, işsizliğin büyük oranda çözülmesi ile de hatırlanıyor. Andropov başkanlığı döneminde ülke genelinde bir kaide olarak ziyaretlerde bulunmuyor ve Kremlin sarayında kalmayı tercih ediyordu.

Yakalandığı ağır hastalıktan kurtulamayan Andropov, Mihail Gorbaçov tarafından başlatılan reform girişimlerinin öncüsü olarak da gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 16:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48