banner39

Suikastın ardından Kandahar gergin

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin kardeşi Ahmed Veli Karzai'nin suikaste uğraması sonrası Kandahar'da gerginlik devam ediyor

Asya 13.07.2011, 13:13 13.07.2011, 14:18
Suikastın ardından Kandahar gergin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin kardeşi Ahmed Veli Karzai, toprağa verildi. Suikast, üst düzey politikacı ve emniyet görevlilerine yönelik bu tip eylemlere yeni bir halka taktı. Olayın yaşandığı Kandahar’da güvenlik önlemleri artırıldı. Ahmed Veli, Kandahar’ın en güçlü isimlerindendi.

CENAZESİNDE BOMBA PATLADI

Ahmet Veli Karzai, Kandahar kenti yakınındaki Karz köyünde Hamid Karzai'nin de katıldığı törenle defnedildi. Karzai'nin toprağa verilmesinin ardından Kandahar'da iki bomba sesi duyuldu; ölü ya da yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

Ülkenin güneyindeki en güçlü kişilerden biri olan, Kandahar İl Meclisi Başkanı Ahmed Veli Karzai dün evinde öldürülmüştü.

Ahmed Veli Karzai'ye Mayıs 2009'da da suikast girişiminde bulunulmuştu. Ahmed Veli Karzai, yolsuzluk ve uyuşturucu ticaretiyle de suçlanmıştı.

VALİ SALDIRIDAN KURTULDU

Öte yandan fganistan'ın Helmand vilayeti valisinin de Veli Karzai'nin cenaze törenine giderken saldırıya uğradığı, valinin saldırıdan kurtulduğu bildirildi.

Helmand Valiliğinin bildirisinde, Kandahar'daki Maivand bölgesinde Muhamed Gulab Mangal'ın konvoyunun geçişi sırasında uzaktan kumandalı bir mayının infilak ettirildiği, konvoydaki iki görevlinin hafif yaralandığı, başka ölü veya yaralı bulunmadığı belirtildi. Konvoyda Afganistan istihbarat servisi başkanının da bulunduğu kaydedildi.

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ

Ahmed Veli Karzai’ye iki el ateş eden, aile dostu ve koruması Serdar Muhammed, diğer korumalar tarafından olay yerinde öldürüldü. Eylemi üstlenen Taliban, suikastı, 10 yıllık savaşta gerçekleşen en mühim başarılardan biri diye nitelendirdi.

50 yaşında hayat veda eden Ahmed Veli Karzai, bazı çevrelerce uyuşturucu baronu olmakla itham ediliyordu. Daha önce birçok suikast girişiminden kurtulmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?