banner39

Suriyeli muhaliflerden IŞİD'e karşı Esad şartı

Suriye Ulusal Koalisyon (SUK) eski lideri Heysem Menna; Esad gitmeden IŞİD'e karşı Suriye'de ikinci bir cephe açmayacaklarını söyledi

Asya 14.08.2015, 11:15 14.08.2015, 13:13
Suriyeli muhaliflerden IŞİD'e karşı Esad şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın, Suriye için çözüm arayışları kapsamında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ve Suriye Ulusal Koalisyon (SUK) ile Moskova'da yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadı.

Rusya'nın Komersant gazetesinin haberine göre Lavrov, "Esad'a karşı savaşan Suriye Ulusal Koalisyon ile ilgileniyoruz ama terörizme karşıyız" dedi.

Görüşmelere katılan delegasyonda bulunan SUK eski başkanı Heysem Menna; Dün yapılan görüşmelerde Esad yönetimine karşı tarafların yaklaşımlarında çok büyük farklar olduğu görüldü. Görüşmelerde taraf olan Suriyeli Muhalifler, ülkede ikinci bir cephe açmak istemiyor.

ESAD'DAN SONRA O İŞE BAKARIZ

SMDK Başkanı Halid Hoca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'de IŞİD ile mücadele için ortak cephe kurulması teklifine ilişkin, terörle mücadeleyi Esad sonrası geçiş mekanizmasının yapması gerektiğini çok net bir şekilde söylediklerini belirtti.

ESAD GİTMEDEN ÇÖZÜM OLMAZ

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan bir heyet, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un davetlisi olarak Moskova'ya gitmişti. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in koltuğunu bırakmadan Suriye krizine çözüm bulunmasının zorluğuna dikkat çeken muhalif lider Halid Hoca, “Müzakerelere başladığımızda muhalefet ve hükümet Esad’in geleceğini tartışıyor. Eğer biz geçiş hükümetinde anlaşırsak, burada Esad’in olmaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Esed’in problemlerin kaynağı olduğunu savunan Hoca, “Esad barışçıl protesto eylemleri yapan eylemcilere ateş açmış ve silah kullanmıştır. Orduyu Suriye halkına karşı kullanmıştır. Bu problemi ortaya çıkaran tek kişi. Bir çözüm bulmak istiyorsak, öncelikle buna çözüm bulmalıyız.” çağrısı yaptı.

Heysem Menna'nın bir dönem liderlerinden olduğu Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi geçtiğimiz aylarda bu konuda bir rapor hazırlayıp BM'ye sundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ay başında IŞİD ile etkin mücadele için hazırladığı bir planı sunmuştu. Plan, IŞİD'in etkisiz hale getirilmesi için Suriye ve Irak orduları ile Kürt güçleri ve diğer bölge ülkelerinin de dahil olduğu 'yeni bir uluslararası koalisyon' oluşturulmasını öngörüyor.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?