banner15

Suriye'ye silah satışına devam

ABD ve AB'nin yaptırım çağrılarına rağmen, bazı Avrupa şirketleri Suriye ile ticarete devam ediyor. Rusya da silah satışını sürdüreceğini açıkladı.

Suriye'ye silah satışına devam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD ve AB'nin yaptırım kararlarına, Suriye ile ticaret yapılmaması çağrılarına rağmen Avrupalı petrol şirketleri ticarete devam ediyor. Rusya da Suriye'ye silah satışında geri adım atmadı.

Muhaliflere karşı sert tutumu nedeniyle Suriye yönetimine karşı ABD ve AB'den yaptırım kararlı çıkmıştı.

Türkiye'nin de Esad yönetiminin şiddete son vermesi için çaba sarf ettiği bugünlerde, Avrupalı iki petrol devinin Esad'la ticaret yaptığı belirtildi.

Adı geçen şirketler Fransız Total ile İspanyol Repsol.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın muhaliflere yönelik sert politikası nedeniyle ülkenin önemli gelir kaynağını oluşturan petrol ve doğalgaz ticaretinin boykot edilmesi çağrıları yapılırken, Avrupalı petrol şirketleri Suriye ile milyonlarca dolarlık iş yapmayı sürdürüyor.

Ticari kaynaklar, Fransız petrol şirketi Total'ın Suriye'nin Baniyas kentindeki rafineriye boşaltması için İspanya'nın petrol şirketi Repsol'a neft sattığını söylediler. 30 bin tonluk kargonun değerinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu belirtildi.

Fransız ve İspanyol şirketlerinin ayrıca daha önce ham petrol taşımacılığıyla ilgili iki ihaleyi kazandığı da kaydedildi. Total ve Repsol, her iki konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Günde 380 bin varil petrol üreten Suriye, ürettiği petrolün üçte birini ihraç ediyor ve petrol ihracatının önemli bölümünü de Avrupa'ya yapıyor.

RUSYA'DAN DA SİLAH

Bu arada, Rusya'nın en büyük silah ihracat firması Rosoboronexport'un genel müdürü Anatoliy Isaykin, Rusya'nın Suriye'ye yönelik silah satışına devam edeceğini bildirdi.

Isaykin, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'ye geçen yıl silah teslimatı yaptıklarını, bu yıl da silah satışına devam edeceklerini belirterek, Rosoboronexport firmasının geçenlerde imzaladığı, aralarında YAK-130 tipi savaş uçağının da olduğu silah sistemlerini Suriye'ye teslim edeceklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Rusya'dan Suriye'ye olan silah ihracatını durdurmasını isteğine karşın Kremlin yönetiminden bu konuda işaret gelmediği ifade ediliyor.

Rusya, silah satışlarının bölgede güvenlik ile uluslararası hukuku ihlal etmediğini ileri sürüyor.

Öte yandan, Isaykin, bu yıl Rusya'nın silah ihracatının geçen yıla göre 400 milyon dolar artarak 9 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 08:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35