banner15

Tac Mahal 'ölü ateşi'nden korunacak | FOTO

Hindistan'da mahkeme Tac Mahal yakınındaki ölü yakma merkezinin taşınmasına karar verdi

Tac Mahal 'ölü ateşi'nden korunacak | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan Yüksek Mahkemesi ülkenin en önemli tarihi eserlerinden Tac Mahal’in zarar görmemesi için bölgedeki ölü yakma merkezinin (krematoryum) taşınmasına karar verdi.

Mahkeme kararında krematoryumdan yükselen dumanın binaya zarar verdiğinin tespit edildiği belirtildi. Hint mahkemesi Uttar Pradesh Eyaleti yönetimine krematoryunmu başka yere taşıma ya da elektrikli kullanıma geçmesi için uyarıda bulundu.

Hindular Hindistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor ve ölülerini defnetmek yerine yakmayı tercih ediyor. Ancak ölü yakma merkezi yetkilileri insan vücudunun yanması sırasında oluşan dumanın Tac Mahal’e zarar vermediğini savunuyor. Onlara göre ölü yakmada hayvan ve kafur yağı yanında odun kullanılıyor ve bunlardan oluşan duman çevreye zarar vermiyor.

Tac Mahal’i Hindistan’ı 400 yıl yöneten Özbek asıllı Babürler sülalesinden 17. Yüzyılda yaşayan Şah Cihan, doğum yaparken vefat eden hanımı Mümtaz Mahal için yaptırmıştı. Bu anıt 20 yılda inşa edilmiş ve şimdi dünyanın eşsiz mimari eseri olarak biliniyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen ve 1983 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak ilan edilen Tac Mahal’i her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor.

Son yıllarda nüfusu giderek artan Ağra şehrindeki sanayi fabrikaları ve petrol işletmelerinden yükselen duman Tac Mahal’in beyaz mermerlerinin gittikçe sarı renge dönüşmesine neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35