banner39

banner35

Tacik gençlerden AB önünde protesto

Tacikistan'da yasaklanan İslami Uyanış Partisi lideri Muhiddin Kabiri’nin iadesi için biraraya gelen gençler cumartesi günü AB temsilciliği önünde eylem yaptı

Asya 22.02.2016, 15:01 22.02.2016, 15:01
Tacik gençlerden AB önünde protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da gençlerden oluşan bir grup aktivist, AB temsilciliği önünde Cumartesi sabah toplanarak ülkede yasaklanan İslami Uyanış Partisi lideri Muhiddin Kabiri’nin iadesini talep etti.

Azadlık radyosundan alınan habere göre, 20 Şubat sabahı yaklaşık 70 kişi Duşanbe’deki AB temsilciliği önünde protesto gösterisi yaparak İslami Uyanış Partisi lideri Muhiddin Kabiri’nin iadesini istedi.

Protestoya katılan gençler "vatan hainleri iade edin” ve "Avrupa Birliği bizim taleplerimize cevap ver" sloganlarını attı.

Tacik gençler AB temsilciliğinin taleplerine cevap vermemesi durumunda, iki gün sonra aynı yerde 10 bin kişilik protesto yapmakla tehdit etti. Cumartesi günü resmi tatil olduğu için AB temsilciliği çalışanlarından hiçkimse göstericilere herhangi bir cevap vermedi.

Birkaç gün önce Azadlık radyosuna konuşan AB milletvekili Urmas Paet "Tacikistan Yüksek Mahkemesi İslami Uyanış Partisini terör grubu olarak ilan ettikten sonra kendilerinin de aynı yönde karar almadıklarını belirtmişti” dedi.

Paet, "Avrupa Birliğinin kimi ne zaman terör örgütü olarak kabul edeceği prosedürü bellidir. Biz Tacikistan İslami Uyanış Partisi hakkında böyle bir karar almadık. Ben muhalefet partileri ve sivil toplumun gelişmesinin Tacikistan ulusal güvenliğini her hangi bir şekilde tehdit edebileceğine inanmıyorum. Hükümetin aynı zamanda güvenliği sağlaması ve demokratik süreçleri geliştirmesi mümkündür. Hükümetin politikasından memnun olmayanları hemen ulusal güvenlik "için bir tehdit olara ilan etmeye gerek görmüyorum”, dedi.

Aynı grup geçen yıl Ekim ayında aynı taleple Almanya Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yapmıştı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?