Tacik lider Rahman Bakü'de

Tacikistan lideri Emomali Rahmon Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde 10 belgeye imza attı

Tacik lider Rahman Bakü'de

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyaretinde Azeri lider İlham Aliyev ile bir araya geldi.  Baş başa geçen görüşmede iki ülkenin çeşitli alanlarda ilişkilerindeki gelişmeler ve ilgili konular ele alınarak değerlendirildi.

Azeri lider Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon’un resmi ziyaretinin iki ülke arasındaki bağların daha da genişlemesine iyi bir potansiyel oluşturduğunu kaydetti.

Görüşmede liderler, ikili, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulundu.  Baş başa ve heyetler arası yapılan görüşmelerden sonra iki ülke arasında protokollere imza atıldı.

İmzalanan belgelerde hükümetlerarası işbirliği anlaşaması ile gençlik politikası ve spor alanındaki bilimsel dereceler ve diplomalar ülkelerde karşılıklı tanınması, telif haklarının korunması konusunda işbirliği imzalandı. Bunun yanı sıra taraflar 2013-2015 yıllarını kapsayan program çerçevesinde iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği, dışişleri bakanlıkları arasındaki işbirliği, devletin üniter kuruluş arasındaki işbirliği içinde “Tacik Alüminyum Şirketi” (TALCOM) ile “Azeraluminium” şirketi işbirliği ve Ulusal Olimpiyat Komiteleri arasında işbirliği muzakereleri kabul edildi. 

Devletler ayrıca tarım sektöründe de işbirliğini amaçlayarak, Tarım Bakanları arasında işbirliği imzalanırken, eğitim alanında ise devletlerin milli üniversiteleri arasında işbirliği kararı alındı.

ORTAK YATIRIM

Rahmon Azerbaycan temasları çerçevesinde ülkesinin güney bölgesine petrol işletme fabrikasın kurulması ile ilgili ortak yatırımı değerlendirdi.  Rahmon, Bakü’de petrol sanayisi işletmeiliğini yürüten Amerikan şirketi Socar Foster Wheeler’in Başkanı Jiampero Trivelli ile bir araya gelerek, petrol üretimi ve rafineri işbirliğini görüştü.

Görüşmede, ABD’li kuruluşun Tacikistan’ın güneyinde petrol işletme tesisi inşaa edilmesi için fizibilite çalışması yapmaya hazır olduğu kaydetti.

Rahmon bunun yanında Azerbaycan’ın endüstri ve tarım alanında bir dizi işletmeleri gezerek çalışmaları ile yakından tanıştı.


Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 19:29
banner53
YORUM EKLE

banner39