banner39

banner35

Tacik liderden gıda stoğu çağrısı

Tacik lider İmamali Rahman, 2016 yılının zor bir yıl olacağını söyleyerek halkına gıda stoğu yapmaları yönünde çağrı yaptı.

Asya 02.03.2016, 09:32 02.03.2016, 11:27
Tacik liderden gıda stoğu çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Cumhurbaşkanı 2016 yılın ağır geçeceğini bildirerek, halkına gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri stok yapmalarını önerdi.

Tacikistan meclisindeki konuşmasında yakında 'Milli lider' olarak ilan edilen İmamali Rahman, “ülkemizde kuraklık ve az hasat beklenmektedir. Bundan dolayı birkaç yıla yetecek stoklarımızın olması önemlidir” dedi.

Meclis toplantısı sonunda yapılan resmi açıklamada, tarla ve meyve bahçelerini sulayarak bol hasat toplama yoluna gitmenin böyle zamanlarda milletin faydasına olacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, bu sene kış döneminde fazla kar yağmadığı, bunun kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Rahman önceki yıllarda da insanları bu tür zorluklara karşı hazırlıklı olmaya çağırmıştı.

Şu anda dikte rejiminden yorgun düşen Tacikistanlılar devlet başkanının bu çağrılarını bir şaka olarak kabul etmeye alışmış durumdalar. Yerel gözlemcilere göre ülkede yaşanan ağır sosyo-ekonomik koşullarda bu tür çağrıların gereğini yapmak zaten imkansız. Tacikistan halkı mali açıdan birkaç yıllık değil birkaç aylık bile stok yapamayacak durumda.

Tacikistan’da halkın yarısı yoksulluk içinde yaşıyor. Halkın çoğu yurt dışında çalışan akrabalarının gönderdikleri paralarla geçiniyor. Tacikistan, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında en yoksul devlet olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?