banner39

Tacik liderden 'politik nevruz' mesajı

Tacik lider Nevruz'un kültürel bir etkinlik olduğunu ve kutlamalarda politize edilmemesi gerektiğini söyledi

Asya 22.03.2016, 15:28 22.03.2016, 16:26
Tacik liderden 'politik nevruz' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman Nevruz kutlamalarının politize edilmemesi gerektiğini, onun herhangi bir din ile ilgisi olmadığını ve sadece bir kültürel bayram olduğunu söyledi.

Pazar günü Duşanbe'de ülkenin aydınları tarafından organize edilen Nevruz konulu bir toplantıda konuşan Tacik lider "Nevruz sadece insani, kültürel ve halka ait değerlerden oluşuyor. Bundan dolayı bu bayram asla politize edilmemelidir” dedi.

İmamali Rahman yaptığı konuşmada, “Nevruzun herhangi bir din ve mezhebe ile ilişkisi yoktur, ilkbaharda yapılan bu törenler sadece insaniliği, barışı özetleyen, bundan dolayı kitlesel şekil alan bir kültürel şölendir” dedi.

Tacik lider BM'in, Nevruz'u Uluslararası bayram olarak ilan etmesinin ardından beş sene geçtiğini ve ülkesinin bu konu ile ilgili en büyük teşebbüsçülerinden birisi olarak dünyada insani ve genel kültür özlemlerinin korunmasına,  güvenliğine katkıda bulunduğunu söyledi.

İmamali Rahman hükümetinin genç nesillere ülkesinde tanınan yazarların eserlerini miras bırakmak için 50 ciltlik "Edebiyat Yıldızları" kitabının yayınlanacağını da bildirdi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?