banner39

Tacikistan bölgenin nabzını tutacak

Tacikistan Eylül'de önemli zirvelere ev sahipliğine hazırlanıyor

Asya 02.08.2011, 11:48 02.08.2011, 11:48
Tacikistan bölgenin nabzını tutacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tacikistan, önümüzdeki Eylül ayında bir dizi önemli zirvelere ev sahipliği yapacak. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dönem başkanlığını yürütenTacikistan, BDT Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne ve Afganistan, Pakistan, Rusya veTacikistan Devlet Başkanları Dörtlü Zirvesi'ne hazırlanıyor. Tacikistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sözkonusu zirveler Eylül ayının başında gerçekleşecek. Zirveleri, BDT, Afganistan ve Pakistanolmak üzere birçok ülkeden binin üzerinde basın mensubunun takip edeceği kaydedildi. 

Bu arada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da Eylül ayında Tacikistan'a bir resmi ziyarette bulunacağı belirtildi. BDT dönem başkanlığını yürüten Tacikistan, örgütün devlet başkanları zirvesini yüzünün akıyla çıkmak için büyük çaba gösteriyor. Sözkonusu zirveye, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Ermenistan, Moldova, Özbekistan ve Türkmenistan devlet başkanlarının katılması bekleniyor. 

Tacikistan, Rusya, Afganistan ve Pakistan Devlet Başkanları'nın katılımıyla gerçekleşecek dörtlü zirve, Duşanbe yönetiminin girişimiyle başlatılarak, sözkonusu zirvenin ilk toplantısı bu ülkede yapılmıştı. Daha sonra liderler, Rusya'da bir araya gelmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?