banner39

Tacikistan'da akraba evliliklerine yasak

Tacikistan'da sakat ve engelli çocuk doğumlarında gözlenen artış göz önünde bulundurularak akraba evliliklerine yasal engel getirildi

Asya 14.01.2016, 13:03 14.01.2016, 13:26
Tacikistan'da akraba evliliklerine yasak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan meclisinin alt kanadı hükümetin teklif ettiği “Aile Kanunu” ve “Vatandaşların evlilik durumu devlet kaydı” yasalarında değişiklik yapan yasa tasarısını kabul ettiğini açıkladı.

www.centrasia.ru sayfasının haberine göre, yapılan bu değişikliklerden sonra ülkede yakın akrabaları arasındaki evlilikler yasaklanmış oldu.

Mecliste bir konuşma yapan Tacikistan Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanı Nusratullah Salimzade 2015 yılında ülkede 30 binden fazla sakat ve engelli çocukların tespit edildiğini ve onların çoğunluğunun yakın akrabalar arasındaki evliliklerden dünyaya geldiğini söyledi.

Salimzade, "Bundan sonra kardeşler, kız kardeşlerin çocuklarının, amca, hala ve teyze çocuklarının birbirleri ile evlenmeleri yasaklanacaktır” dedi.

2016 yıl 1 Temmuz'dan başlayarak Tacik vatandaşları nikah kıymadan önce tıbbi muayeneden geçirilecek ve kan tahlili yapılacak. Yetkililer bu belgeler olmadan resmi nikah kıyamayacak.

Tacik göçmen işçiler ise yurt dışından döndükten sonra çeşitli bulaşıcı hastalıkların tespiti için tıbbi muayeneye tabi tutulacak.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?