banner15

Tacikistan'da dörtlü zirve

Duşanbe Dörtlüsü programına katılmak üzere Pakistan Lideri Zerdari ve Afganistan Lideri karzai Duşanbe'ye geldi. Zirveye Medvedev'in de katılması bekleniyor

Tacikistan'da dörtlü zirve

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan, dörtlü zirveye ev sahipliği yapacak. Tacikistan, Rusya, Pakistan ve Afganistan devlet başkanları zirvesi, Duşanbe'de gerçekleşecek.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai zirve öncesinde Duşanbe'ye geldi. Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ile bir araya gelecek olan Karzai, Duşanbe'de Afganistan Büyükelçiliği'nin açılışına katılacak. Zirve için Tacikistan'a gelen Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ise Pakistan Büyükelçiliği'nin temel atma törenine katılacak.

Zirve için Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de Duşanbe'ye gelmesi bekleniyor

DUŞANBE DÖRTLÜSÜ: ORTA ASYA'DA İŞBİRLİĞİNİN YENİ BOYUTU

'Duşanbe dörtlüsü' – Tacikistan, Rusya, Afganistan ve Pakistan devlet başkanları Tacikistan'da bir araya geliyor. Bu yıl 3'üncüsü gerçekleşecek zirvede, uluslararası ve bölgesel konular ele alınacak.
Tacikistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dört ülke devlet başkanlarını bir araya getiren zirvenin Orta Asya'da işbirliğinin yeni boyutunu oluşturduğu kaydedildi. Zirvede, bölgesel işbirliği, Afganistan'ın kalkınması ve bölge ülkelerinin kalkınmasına katkı sağlayacak projeler ele alınacak.

Dörtlü zirve girişimi 2009 yılında Tacikistan tarafından teklif edilmişti. İlk zirve 30 Temmuz 2009 yılında Duşanbe'de gerçekleşmişti. İkincisi 18-19 Ağustos'ta Rusya'nin Soçi kentinde yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35