banner39

Tacikistan'da İslami Parti mahkemesi başladı

Tacikistan’da yasaklanan İslami Uyanış Partisi üyelerinin mahkemesinin ilk duruşması yapıldı.

Asya 10.02.2016, 10:59 10.02.2016, 10:59
Tacikistan'da İslami Parti mahkemesi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da 9 Şubat Salı günü Tacikistan Yüce mahkemesinde yasaklanan İslami Uyanış Partisi (TİUP) üyelerinin yargıdaki ilk duruşmasının yapıldı.

BBC Özbek hizmetinin haberine göre, TİUP üyelerinden 13 kişi -Saidumar Husaini, Mukhammadali Hayit, Ebdukahhari Devlet, Rahmatullah Receb, Zubaydullai Razik, Mukhammadali Fayzmuhammad, Hikmatullah Sayfullazade, Kiyamiddin Avazov, Zarafo Rahmani, Mahmadsharif Nabiyev, Abdusamat Gayratov, Sattar Karimov ve Vohidxon Kosidinov- mahkemeye getirildi.

İslami partisi üyeleri, 'terörizm, suç örgütü oluşturmak ve anayasal düzeni zorla değiştirmeye davet ve iktidarı ele geçirmeye teşebbüs' suçlarından yargılanacak. Mahkeme duruşmaları 'Milli güvenlik çıkarları' dikkate alınarak kapalı oturum şeklinde yapılacak.

Tacikistan’da 2015 yılının Eylül ayında darbe girişimi suçlamalarıyla 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Tacikistan hükümeti yaklaşık 200 kişinin katıldığı bu darbe girişiminin eski Savunma Bakanı Yardımcısı Abdulhalim Nazarzade tarafından yönetildiğini, Nazarzade ve onun bazı taraftarlarının güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Tacikistan Başsavcılığı Eylül ayında TİUP lideri Muhiddin Kabiri bu silahlı ayaklanmayı organize etmek ve yönetmekle suçlamıştı. Kabiri ve onun partideki dava arkadaşları bu iddiaları reddetmişti.

Bu gelişmelerin ardından Tacikistan Yüce mahkemesi 2015 yıl Ağustos ayında muhalefetteki İslam Partisi faaliyetlerini yasakladı ve Eylül ayında partiyi 'aşırılık yanlısı ve terör örgütü' olarak ilan etti.

Tacik hükümetinin İslami Partisi aktivistlerinin yanı sıra onların aile üyeleri ve avukatlarına da baskı yaptığı iddia ediliyor. Tacikistan İslami Uyanış Partisi yasaklanmadan önce Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerindeki tek kayıtlı İslamcı parti idi.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?