banner39

Tacikistan'da sosyal medya tekrar yayında

Tacikistan'da 2015 Eylül'de yaşanan hükümete isyan olaylarının ardından erişim engeli getirilen sosyal medya ağları bugün yeniden açıldı

Asya 23.03.2016, 12:25 23.03.2016, 13:13
Tacikistan'da sosyal medya tekrar yayında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da Facebook, Youtube, Vkontakte, Odnoklassniki dahil tüm sosyal ağların yeniden açıldığı bildirildi.

Sosyal ağ kullanıcıları, tüm sosyal medyanın üzerindeki blokajın çarşamba akşamı kaldırıldığını fark ettiklerini bildirdi. Sosyal medya erişiminin yeniden açılması kullanıcılar arasında  sevinçle karşılandı. Uzun zamandır sosyal medya sitelerine erişmek için internetteki proxy sayfalarını kullanmak mecburiyetinde kalan kullanıcılar yeni gelişmeden memnun.

Tacikistan’da internetteki tüm sosyal ağlar geçen yıl Eylül ayında Savunma Bakanlığı Generali Abdukhalim Nazarzade’nın silahlı isyanından sonra bloke edilmişti. Ancak Tacik İletişim servisi 2015 yılı sonuçlarını değerlendirme toplantısında bu sosyal ağların kendileri tarafından bloke edildiğini reddetmişti.

Haberleşme Hizmetleri Başkan Vekili Tatiana Holmurodova, "Kim Haberleşme Hizmetinin bu ağları bloke ettiğini iddia ediyorsa, delilini göstersin. Hiçbir vatandaş web sitelerinin engellenmesi hakkında tek bir şikayette bulunmadı. Demek, bu iddiaların hepsi yalandır” diyerek kendilerinin kimseye bu ağları bloke etme talimatı vermediklerini söylemişti. 

Tacikistan kara kuvvetleri komutan eski yardımcısı Albay Nazar Seferov ülkede geçen sene Eylül ayında yaşanan silahlı isyanda hükümet karşıtı güçleri desteklediği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Uluslararası ve mahalli gözlemcilere göre bir darbe girişimi olarak nitelendirilen bu olaylar Sovyetler sonrası dönede en zayıf durumda olan Tacikistan’ın derin siyasi ve ekonomik kriz yaşadığının bir göstergesi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?