banner39

Tacikistan'da yeni bir iç savaş korkusu

90'lı yılların sonunda yaşanan iç savaş, onlarca askerin öldüğü son saldırı ile yine gündeme geldi

Asya 21.09.2010, 23:28 21.09.2010, 23:28
Tacikistan'da yeni bir iç savaş korkusu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tacikistan'da geçtiğimiz haft6a askeri konvoya yapılan ve onlarca asker ile subayın hayatını kaybettiği saldırı, ülkedeki kırılgan durumu yeniden gündeme getirdi. Rus Pravda gazetesinde yer alan habere göre, Tacik yetkililer saldırının "yabancı kaynaklı güçler" tarafından gerçekleştirildiğine inanıyor. Nitekim Tacikistan savunma bakanı Abdullah Rahimov da saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada, Allovidin Devletov'un başkanlık ettiği grubu olaydan sorumlu tuttu ve saldırganlar arasında Afganistan, Pakistan ve Çeçenistan vatandaşlarının da bulunduğunu iddia etti.

Saldırı 15 yıl önce Tacikistan'da yaşanan ve 1997'de Rusya'nın arabuluculuğu ile imzalanan anlaşmayla sona eren iç savaşı da hatırlattı. Anlaşmaya rağmen ülkede yer yer çatışmalar devam etmiş, Tacik hükümeti yönetimde söz sahibi olmak koşuluyla silah bırakan muhalifleri sindirme yoluna gitmişti. Hükümet baskısı nedeniyle Afganistan'a giden bazı muhaliflerin son yıllarda Tacikistan'a geri döndüğü ve özellikle ülkenin dağlık bölgelerinin bir kısmını kontrol altına aldığı öne sürüldü.

Son yaşanan olayları değerlendiren BDT Ülkeleri Enstitüsü Orta Asya ve Kazakistan Bölümü başkanı Andrey Grozin, Tacikistan'ın güney ve kuzey bölgelerinde silahlı çatışmaların daha da artabileceğini belirtti. Doksanlı yıllarda yaşanan iç savaştan farklı olarak son dönemde intihar saldırılarının kullanıldığına dikkat çeken Grozin, Tacikistan'daki istikrarsızlığın Afganistan işgalinin bir yansıması olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki dönemde bu işgal nedeniyle Orta Asya'nın daha da ısınacağını söyleyen Rus uzman, bölgedeki yöneticilerin isimlerinin yolsuzluk suçlamalarıyla kirlenmesinin de muhaliflerin gücünü artırdığını ifade etti. Andrey Grozin, Tacik ordusu ve diğer emniyet birimlerinin savaşacak güce sahip olmadığını da öne sürdü.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?