banner39

banner35

Tacikistan'da yeni yasa: Sınırsız Cumhurbaşkanlığı

Tacikistan'daki yeni anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı Rahman'a sınırsız cumhurbaşkanı olma hakkı veriliyor

Asya 22.01.2016, 14:17 22.01.2016, 14:17
Tacikistan'da yeni yasa: Sınırsız Cumhurbaşkanlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan meclisi anayasa değişikliğini kabul ederek, incelemek üzere Anayasa Mahkemesine gönderdi.

Ülke meclisinin alt kurulu olan Temsilciler Meclisi, "Ulusun Lideri" statüsüne sahip Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a sınırsız sayıda cumhurbaşkanı seçilme hakkını da tanıyan anayasa değişikliğini görüşerek kabul etti.

Milletvekilleri tarafından oy birliği ile kabul edilen anayasa değişikliğinin, Anayasa Mahkemesince incelenmesi ve ileri bir tarihte yapılacak halk oylamasında desteklenmesinin ardından yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Meclisin Yasama, Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi Başkanı Mahmatali Vatanzade, milletvekilleri tarafından kabul edilen söz konusu anayasa değişikliğinin incelenmek üzere Anayasa Mahkemesine gönderildiğini belirtti.

Bu süreçte anayasadaki değişikliğin oylanacağı referandum tarihininin de belirleneceğini dile getiren Vatanzade, böylece Cumhurbaşkanı Rahman'ın, "Ulusun Lideri" statüsünün tanıdığı hak gereği sınırsız sayıda devlet başkanı seçilebileceğini ifade etti.

Milletvekilleri tarafından kabul edilen anayasa değişikliğinde, cumhurbaşkanı adayı olmak için alt yaş sınırı da 35'ten 30'a indirildi.

Bir şahısın iki defadan fazla cumhurbaşkanı seçilmesini yasaklayan maddenin bulunduğu Tacikistan Anayasası'nda yapılan yeni değişikliğe göre, Ulusun Lideri statüsüne sahip Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a bu kısıtlama uygulanmayacak. Anayasa değişikliğiyle milli ve dini niteliklere dayalı siyasi partilerin kurulması da yasaklanırken, siyasi partilerin yurt dışından finanse edilmesine ve yabancı ülkelerin siyasi partilerinin ülkede faaliyet yapmasına da engel olunacak.

Cumhurbaşkanı adayı olmak için şart koşulan yaş sınırınının düşürülmesiyle, 2020 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde 33 yaşını dolduracak olan Cumhurbaşkanı Rahman'ın büyük oğlu Rustam'ın aday olmasına da imkan tanınacak.

Cumhurbaşkanı Rahman'a "Ulusun Lideri" statüsünü veren yasa, geçen yıl sonunda mecliste kabul edilmesinin ardından Rahman tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?