banner39

banner35

Tacikistan'da yurt dışına çıkacaklara sıkı denetleme

Tacik makamları, yurt dışına çıkacak vatandaşlardan "nereye ve ne amaçla gittiğine" ilişkin açıklama isteyecek

Asya 14.03.2016, 16:46 14.03.2016, 16:46
Tacikistan'da yurt dışına çıkacaklara sıkı denetleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan, Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine binden fazla vatandaşının katıldığının belirlenmesi üzerine yurt dışına çıkacaklar için sıkı denetleme getirdi.

Tacikistan Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlardan "nereye ve ne amaçla gittiklerine" dair ayrıntılı bilgi vermeleri istenecek.

Tacik vatandaşlarını Irak ve Suriye'de IŞİD dahil çeşitli terör örgütlerine katılmaya teşvik edenlerin belirlenmesi için de çalışmalar arttırıldı.

Açıklamada, son dönemde Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine katılmak üzere ülkeden ayrılmak isteyen 34 Tacik vatandaşının yetkili birimlerce tespit edilerek yurt dışına çıkışının engellendiği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Rahman Yusuf Ahmadzad, daha önce yaptığı açıklamada, halen bin 94 Tacikistan vatandaşının Irak ve Suriye'deki terör örgütlerine katıldığını belirtmişti. Geçen yıl bu ülkelerdeki çatışmalarda yer alan 147 vatandaşın ülkeye döndüğünü kaydeden Ahmadzad, IŞİD üyesi 780 Tacik vatandaşı hakkında ise arama kararı çıkartıldığını vurgulamıştı.

Tacikistan'da terör örgütlerine üye olan vatandaşlar, yürürlükteki suç yasası gereği, yasa dışı örgüt kurmak ve üye olmak, yasa dışı örgütleri desteklemek gibi suçlardan 12 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebiliyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?