banner15

Tacikistan'ın doğusu ile irtibat kesildi

Tacikistan ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü doğudaki Reşt bölgesinden sağlıklı haberler alınamıyor

Tacikistan'ın doğusu ile irtibat kesildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tacikistan ordusunun, askeri konvoya düzenlenen saldırının ardından operasyon başladığı Reşt bölgesi ile irtibatın kesildiği iddia edildi. Rus gazetesi Novıye İzvestiya'nın haberine göre, bölge "maskeli şahıslar" tarafından kontrol ediliyor. Tacikistan ulaştırma bakan yardımcısı Bek Zuhurov ise, Reşt bölgesi ile kısa bir süre içinde irtibatın kurulacağını belirtti.

Gazete, askeri operasyonların sadece konvoy saldırısının düzenlendiği Kamarob vadisinde değil bölgenin tamamında sürdüğünü yazdı. Operasyonların, Birleşik Tacik Muhalefeti eski komutanları Mirzohuci Ahmadov, Olim Odilov ve Alovuddin Davlatov'u hedef aldığı kaydedildi. Reşt bölgesinde Ahmadov'un büyük bir otoriteye sahip olduğu da iddialar arasında...

Öte yandan, askeri konvoya saldırıyı üstlenen Özbekistan İslam Harekatı'nın, ülkede İslami liderlerin göz altına alınması ve örtü yasağı gibi uygulamalar nedeniyle eylemlerini artırdığı öne sürüldü. Tacik uzmanlar ise, şu an için bir iç savaş durumundan bahsedilemeyeceği, ancak gerginliğin sürmesi durumunda bu tür tehlikenin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

MOSKOVA TACİK MUHALİFE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Bu arada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Tacik muhalif lider ve Demokrat Parti başkanı Mahmadruzi İskandarov'un Rusya aleyhinde açtığı davada Moskova yönetimini haksız buldu. Rus yöneticiler muhalif liderin kaçırılması ve Tacikistan'a sürülmesinden sorumlu tutuldu.

Mahmadruzi İskandarov beş yıl önce Tacikistan emniyet birimlerinin talebi ile Moskova'da göz altına alınmış ancak Federal Savcılığın kararıyla serbest bırakılmıştı. Rusya'dan siyasi sığınma talep eden muhalif lider geri gönderildi ve Tacik Yüksek Mahkemesi tarafından "terör" suçlaması ile 23 yıl hapse mahkum edildi,

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı ile suçlu bulunan Moskova yönetimi, Mahmadruzi İskandarov'a 33 bin euro tazminat ödeyecek.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 16:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48