banner39

banner35

Tahkimden Güney Çin Denizi'nde Çin aleyhine karar

BM Daimi Tahkim Mahkemesi, Güney Çin Denizi'nde Çin'in mülkiyet iddiaları aleyhinde hüküm verdi

Asya 12.07.2016, 13:17 12.07.2016, 13:17
Tahkimden Güney Çin Denizi'nde Çin aleyhine karar

Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Tahkim Mahkemesi, Filipinler'in başvurusu üzerine görülen davada Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki iddialarının aleyhinde karara vardı.

Lahey'deki mahkemenin kararında, Çin'in, Güney Çin Denizi sularında ve kaynaklarında tarihten gelen ayrıcalıklı bir kontrole sahip olduğu yönünde herhangi bir kanıtın bulunmadığı belirtildi.

Mahkeme, Çin'in Filipinler'in egemenlik haklarını ihlal ettiğine ve yapay adalar inşa ederek bölgedeki mercan kayalıklarına ciddi zarar verdiğine hükmetti. 

Çin'den BM Daimi Tahkim Mahkemesi kararına tepki geldi.

Resmi basında yer alan haberlerde, Pekin yönetiminin, "mesnetsiz ve hükümsüz" sözleriyle nitelendirdiği kararı kabul etmeyeceği veya tanımayacağı ifadesi kullanıldı.  

BM Daimi Tahkim Mahkemesi, Filipinler'in 2013'te yaptığı başvuruyu değerlendirmiş ve 2015'te de davayı görmeyi kabul etmişti.

Petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklar, Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler arasında uzun süredir tartışma konusu. Çin, Güney Çin Denizi'nin tamamı üzerinde hak iddia ediyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?