banner15

Taliban lideri öldürüldü, Pakistan'a yardım gitti!

ABD, kendi güvenliği için önemli gördüğü Pakistan'a 800 milyon dolar ek askeri yardım yapacağını açıkladı. Yardım kararının, Taliban liderininin ABD İHA'larınca öldürülmesi sonrasında gelmesi dikkat çekti

Taliban lideri öldürüldü, Pakistan'a yardım gitti!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Pakistana 800 milyon dolarlık yeni askeri yardım yapacağını açıkladı. ABD Senatosunun silahlı kuvvetler komitesi Pakistan'a terörle mücadelesi nedeniyle 800 milyon dolarlık yardım yapılmasını onayladı. Taliban lideri Mansur'un öldürülmesinin hemen ardından bu yardımın onaylanması ise dikkat çekici. Taliban liderinin öldürülmesine Pakistan'da sert tepkiler gelmişti. Bazı kaynaklar, bu tepkilerin göstermelik olduğunu ileri sürerken, bazı analistler ise askeri yardımın bu tepkileri dindirmeye yönelik olduğu görüşünü savunuyor.

Komite'nin Başkanı Senatör John McCain, Pakistan'a 800 milyon dolarlık yardım ile ilgili önerinin detaylarını anlattı.

Açıklamada Pakistan Koalisyon Destek Fonu (CSF) tarafından 2013 yılından bu yana, Pakistan'a 3 milyon 100 milyon dolar toplam yardım yapıldığı belirtildi.

Washington'un kendi ulusal güvenlik çıkarları için önemli gördüğü Pakistan'ın kendi güvenlik ve istikrarı için yeni fon sağlanmasına karar verdi. Öneriyi göz önünde bulunduran komite "Pakistan ABD'nin uzun zamandır stratejik ortağı olmuştur" denildi. İki ülke arasında "güçlü ve kalıcı" ilişkiyi sürdürme arzusu dile getirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48