Taliban'a müzakere çağrısı

Taliban liderinin ABD tarafından düzenlenen İHA saldırısında öldürülmesinin ardından Pakistan'dan örgüte 'müzakere' çağrısı geldi.

Taliban'a müzakere çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Pakistan Talibanı liderinin öldürülmesinin ardından örgütle sorunları müzakere yoluyla çözmek istediklerini söyledi.

Başbakan Şerif, Pakistan Talibanı ile yürütülmesi planlanan barış görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şerif, hükümet heyetinin, öldürülmeden önce Hekimullah Mesud ile görüşmek üzere olduğunu ancak bunun gerçekleşemediğini söyledi.

Terör nedeniyle ölümlerin yaşanmasını bir an önce sonlandırmak istediklerini belirten Şerif, "Bu konuyu çözüme kavuşturmak hükümetimizin en önemli görevidir. Pakistan'ı barış içinde yaşayan bir ülke haline getirmek istiyoruz. Bunun için de Pakistan Talibanı ile sorunları müzakere yolu ile çözmek istiyoruz "dedi.

Pakistan Talibanı lideri Hekimullah Mesud, hükümet tarafından gönderilecek olan 3 kişilik müzakere heyetinin yola çıkacağı gün ABD tarafından düzenlenen insansız hava aracı saldırısında öldürülmüştü. Örgütün başına hükümetle müzakerelere karşıtlığıyla bilinen Molla Fazlullah getirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 09:27
banner53
YORUM EKLE

banner39